+

Máj

Taneční představení

K. H. Mácha

Soubor 420PEOPLE, etablovaný doposud v žánru současného tance, přichází s premiérou, která vybočuje jeho dosavadní tvorbě. Námětem pro inscenaci je totiž Máj Karla Hynka Máchy. Autorský vklad tentokrát kromě choreografa Václava Kuneše patří i režisérovi Davidovi Prachařovi. Oba v představení účinkují a chtějí od sebe i ostatních účinkujících prolnutí všech „uměleckých řemesel“: Máj je tančen, hrán, zpíván a recitován.

Jak moc známe Máj? Všichni jsme jistě schopni rozpomenout si na první verše, zvolat Hynku, Viléme, Jarmilo! Ale dál? Dokážeme si uvědomit obsah, detaily, zachytit jeho náladu a uvědomit si přesahy, které toto nadčasové dílo připouští? Inscenátoři k jeho odkazu přistupují zodpovědně: „S Davidem Prachařem již tři roky mluvíme o tom, že by stálo za to udělat společný projekt. David má rád tanec a pohyb, já hledám další obohacující prostředky k současnému tanečnímu představení,“ komentuje Václav Kuneš vznik inscenace Máj.

Text budeme respektovat v celém jeho znění, i když se nebudeme bránit práce s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ doplňuje David Prachař. Diváci se tedy mohou těšit na plnohodnotné setkání s krásou Máchových veršů, interpretaci činoherní i taneční, zpěv a hudební doprovod live z jeviště (P. Fajt, O. Anděra). Prioritou však samozřejmě zůstává současný přístup a dynamické moderní divadlo – i když: „Oba jsme vlastně takoví romantikové, ač si to třeba nechceme moc připouštět“, usmívá se Václav Kuneš.

Inscenace je uváděna v produkci 420PEOPLE ve spolupráci s Novou scénou ND a Činohrou ND, za podpory Fondation BNP Paribas, Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy a mediálních partnerů: Opusosm, Taneční zóna, Taneční aktuality, Opera plus.

V rámci scénografie jsou použity tři obrazy Adrieny Šimotové: Cítění kosti (1983), Dutá hlava (1983-84), Mrtvá hlava (1984).

Děkujeme za poskytnutí anglického překladu Máchova Máje paní Dr. Marcele Sulak a vydavatelství Twisted Spoon Press a panu Howardu Sidenbergovi.

Po každém představení následuje v sále diskuze s tvůrci inscenace.

Kdy hrajeme