Všechny soubory Národního divadla Brno nominovány na ceny Thálie za rok 2016!

S velkou radostí sdílíme naše drahé nominované na ceny Thálie za rok 2016. Do užších nominací se dostaly dámy ze všech našich souborů :-) 

Činohra
Hana Tomáš Briešťanská
Role: Štěpka v inscenaci Petrolejové lampy

Haně T. Briešťanské se dostalo rolí Štěpky mimořádné herecké příležitosti, které se zhostila srovnatelně s jejím filmovým předobrazem. Divák je stržen silnou osobností protagonistky inscenace, osobností, kterou Hana T. Briešťanská tvoří expresivním obloukem od nespoutané, konvence popírající dívenky, až po osamělou, ale vnitřně pevnou ženu-manželku v nenaplněném tragickém manželství. Zůstává tak neporažená ani lidmi, ani osudem.


Opera
Pavla Vykopalová
Role: Káťa v inscenaci Káťa Kabanová
Pavla Vykopalová byla postavena před náročný úkol: vytvořit titulní postavu v inscenaci, která vznikla již před řadou let, prošla mnoha divadly a díky videozáznamu je celosvětově známá a ceněná. Z porovnání jejího výkonu s kreacemi jejích předchůdkyň vyšla vítězně. Oproti určité české inscenační tradici, kdy je Káťa pojímána jako oběť brutálního okolí, akcentovala umělkyně rozporuplné rysy Kátiny osobnosti, zejména její až patologickou senzibilitu, přičemž po pěvecké stránce dostála na vysoké úrovni všem nárokům obtížné role.

Balet
Ivona Jeličová
Role: Ona v inscenaci: Chvění
V možná nejzásadnější inscenaci Petra Zusky vytváří Ivona Jeličová postavu, která je archetypem ženy-matky a partnerky. Jde o výkon koncentrovaný, silný s pevnou oporou v životní a umělecké zkušenosti Jeličové. Její žena, která zažívá lásku, strach i odloučení, je v inscenaci pevným bodem, kolem něhož se „chvějí“ dějiny.