KUBELÍK Rafael

(1914 – 1996)

Hvězdná kariéra dirigenta Rafaela Kubelíka, syna světoznámého houslisty Jana Kubelíka, měla svůj počátek v Brně.

Budoucí slavný dirigent se narodil 29. června 1914 v Býchorech u Kolína. Rodinné muzikantské prostředí, kterým byl obklopen, četné zájezdy po koncertech po otcově boku, to vše silně ovlivňovalo vnímavost malého chlapce. Jeho prvními učiteli hudby byli otec, strýc a dvě starší sestry. Po studiích na nižším gymnáziu se stal Rafael Kubelík v roce 1928 posluchačem pražské konzervatoře, kde studoval hru na housle u profesora Jindřicha Felda a posléze dirigování u prof. Pavla Dědečka.

Konzervatoř absolvoval ve třech oborech: nejprve v oboru dirigentském, poté coby skladatel svou Fantazií pro housle a orchestr, v níž sám hrál houslový part a naposledy jako houslista. Již tehdy vylo jasné, že perspektiva mladého talentovaného hudebníka je především za dirigentským pultem.

V lednu 1934 vystoupil Rafael Kubelík poprvé jako dirigent  ve Smetanově síni v Praze na koncertě svého otce, kde mimo jiné dirigoval zpaměti IV. symfonii Petra Iljiče Čajkovského. Rafael doprovází v následujících letech jako klavírista na koncertech svého otce a souběžně je dirigentem České filharmonie. Ředitel Jiřikovský se rozhodl mladého umělce angažovat na uvolněné místo šéfa opery, a tak se stalo, že 21. května 1939 se pětadvacetiletý Kubelík poprvé představil ve své nové roli brněnskému opernímu publiku. Prodaná nevěsta v jeho interpretaci se setkala s mimořádným přijetím ze strany publika i kritiky. V Brně zůstal až do roku 1941, do prvního uzavření českých divadel. V té době nastudoval sedm nových premiér, například Smetanova Dalibora, Mozartovu Kouzelnou flétnu či Janáčkovu Její pastorkyňu. Mimořádným činem bylo první uvedení opery Hectora Berlioze Trójané, jejichž premiéra se konala 6. října 1940. V Brně také vznikla první Kubelíkova opera Veronika. Z jeviště zazněla poprvé po válce v roce 1947 pod Kubelkovou taktovkou.

Rafael Kubelík se po odchodu z Brna a vynucené abdikaci Václava Talicha stal šéfem České filharmonie  a orchestr pod jeho vedením vyzrával do podoby čelného evropského orchestrálního tělesa. Pražské jaro se v té době stalo velice uznávaným pojmem v hudebním světě.

Na podzim roku 1948 se rozhodl Rafael Kubelík pro dobrovolný odchod z vlasti. V roce 1950 se stal hlavním dirigentem Chicago Symhony Orchestra. Po fantastickém úspěchu jeho Káti Kabanové v Sadler Wells Opera v Londýně se stal hudebním ředitelem opery Covent Garden, kde nastudoval i Janáčkovu Její pastorkyňu. Jeho největší úspěchy ale teprve přicházely. V roce 1961 se stal  generálním hudebním ředitelem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, s nímž natočil desítky dodnes velmi ceněných nahrávek a podnikl množství úspěšných koncertů po celém světě. Jeden rok byl rovněž hudebním ředitelem newyorské Metropolitní opery. V Mnichově působil až do počátku osmdesátých let. Poté mu zdravotní potíže (onemocnění kloubu) dirigování znemožnily.

Po roce 1990 navštívil po letech svou vlast. Přes své zdravotní problémy dirigoval na Pražském jaru 1990 Smetanovu Mou vlast. Koncert se setkal s nadšenými ovacemi. Rafael Kubelík zemřel 11. srpna 1996 a je pohřben na vyšehradském Slavíně po boku svého otce.
M. Weimann