+

Sólo pro tři 28. 4. 2015

  • BREL - VYSOCKIJ - KRYL - Sólo pro tři -  Alexandre Katsapov a soubor baletu ND - Foto Pavel Hejný
  • BREL - VYSOCKIJ - KRYL - Sólo pro tři - Alexandre Katsapov - Foto Pavel Hejný
  • BREL - VYSOCKIJ - KRYL - Sólo pro tři - Alexandre Katsapov a soubor baletu ND - Foto Pavel Hejný
  • BREL - VYSOCKIJ - KRYL - Sólo pro tři - Zuzana Susová, Alexandre Katsapov - Foto Pavel Hejný
  • Sólo pro tři - Alexandre Katsapov, Zuzana Šimáková - Foto Pavel Hejný
  • Sólo pro tři, Foto:  Diana Zehetner

Národní divadlo Praha

Po delší odmlce 11 let se Balet Národního divadla v Praze opět vrací do Brna, tentokrát se strhujícím představením Brel/Vysockij/Kryl - s podtitulem „ Sólo pro tři “.

Hudba: Jacques Brel, Vladimir Vysockij, Karel Kryl
Námět, choreografie a režie: Petr Zuska
Scéna: Jan Dušek
Kostýmy: Lucie Loosová
Světelný design: Petr Zuska, Pavel Kremlík
Zvuková režie: Zbyněk Perla
Překlady básní: Jiří Dědeček

Tančí: sólisté a soubor Baletu Národního divadla

Taneční divadlo s podtitulem „Sólo pro tři“ je strhující představení inspirované životy a písněmi tří zpívajících básníků 60. a 70. let minulého století. Jacques Brel, Vladimir Vysockij a Karel Kryl jsou dnes již jména klasiků, jimž však toto označení z duše a po právu vlastně nesluší.
Tři velcí umělci, kteří ač mluvili odlišnými jazyky, jakoby promlouvali stejnou řečí. Hlasem své doby, hlasy svého národa, ale především hlasem lidského srdce, bez ohledu na čas a prostor.

Tento netradiční projekt uměleckého šéfa baletu ND a choreografa Petra Zusky, který ušil přímo na míru sólistům i sboru je ojedinělý svou symbolikou, detailním propracováním námětu a důmyslnou režijní koncepcí. Přirozená symbióza scény, světelného designu a kostýmů společně s vrcholnými výkony tanečníků je vskutku velkou podívanou a hlubokým emocionálním zážitkem.

Tři zpívající básníci, tři velcí umělci, tři lidé. Tři různé kultury, osobnosti, osudy. Ač rozdílní v rámci jazyka, hudebního projevu i poezie textů, přesto existuje daleko více toho, co je naopak spojuje. Dnes již klasici, kteří se klasiky stát nechtěli, jako by promlouvali podobnou řečí. Slovy, která tryskají hluboko z nitra hrudníku a která jsou pravdivá tak, jak pravda jen dokáže být. Slovy, která neúnavně rebelují proti násilí, šosáctví a zradě, která nepřestanou vyzdvihovat cit, něhu a lásku. Tři nekompromisní bojovníci za lidství s velkým „L“.

Petr Zuska

Sólo pro tři se nakonec stává nejen sólem pro Brela, Vysockého a Kryla, ale i pro choreografa, účinkující a každého diváka v hledišti. Troufám si říci, že v každém totiž něco ze sugestivního představení zůstalo. Vzácně ve všech složkách vyrovnané taneční divadlo rozhodně stojí za opakovanou návštěvu.

Tomáš Lehotský Scena.cz

Foto: Pavel Hejný a Diana Zehetner

Kdy hrajeme