+

Teremin

Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní hudby. Věnováno Robertu Moogovi.

Petr Zelenka

Hrají: Ivan Trojan, David Novotný, Martin Myšička, Jiří Bábek, Tatiana Vilhelmová, Lenka Krobotová / Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Eliška Boušková, Pavel Šimčík, Václav Jiráček, Petr Koutecký

Scéna: Martin Chocholoušek, kostýmy: Renata Weidlichová, hudba: Karel Holas,dramaturgie: Klára Lidová

Režie: Petr Zelenka

Partnerem inscenace je Metrostav a.s.


Hra vychází z osudů skutečné postavy, ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina, muže, o kterém prohlásil Robert Moog, že nebýt jeho, nikdy by nedokázal sestrojit syntezátor.

Lev Teremin prožil prakticky celé dvacáté století (1896-1993) a jeho život by zasluhoval záznam do Guinessovy knihy rekordů, pokud by existovala kategorie: člověk s nejpozoruhodnějšími životními osudy.
Narodil se v Petrohradě, vystudoval inženýrství, studoval i hru na violoncello. Od počátku dvacátých let se věnoval zdokonalování vlastního vynálezu (thereminvoxu), který byl sestrojený původně jako alarm a jako takový byl i prezentován samotnému V. I. Leninovi v jeho pracovně. Toho neobvyklé zařízení, vydávající tóny na principu elektromagnetického vlnění, zaujalo natolik, že poslal Teremina na koncertní turné po Rusku, otřásaným občanskou válkou. Lenin totiž v thereminvoxu spatřoval ideální nástroj k propagaci plánu elektrifikace Ruska. A tak se vynálezce změnil v hudebníka, kterému se jeho vlastní nástroj stal celoživotním údělem.

Hra Petra Zelenky se odehrává v letech 1928-1938, kdy Teremin pobýval v Americe. Zde zažil triumfální příjezd s napětím očekávaného umělce, slávu vyprodaných koncertních hal, zahájení sériové výroby thereminvoxu, ale také krach newyorské burzy, postupné slábnutí popularity, rozvod s první ženou, tajný sňatek s černošskou tanečnicí a nakonec podivný návrat v roce 1938 do Ruska za zcela nevyjasněných okolností.
Přestože v Americe o něm byli přátelé přesvědčeni, že nepřežil hrůzy Stalinova koncentračního tábora Magadan, Teremin se z něj po roce na popud leteckého konstruktéra Tupoleva vrátil a pracoval pro ruskou tajnou policii až do pozdního věku. Zemřel v roce 1993 v úctyhodných 97 letech.


…Osvědčený "zelenkovský" herec Ivan Trojan je v roli Teremina překvapivě zkázněný, uzavřený. Charakter svého hrdiny poodkrývá s vnitřním napětím, zato bez obvyklé excentričnosti. To, co již bylo řečeno, často vzápětí zpochybní, aby teprve v závěrečné pointě poodhalil skutečnou motivaci Tereminových činů. Seskládá tak psychologicky životný portrét člověka, jenž se narodil do špatné doby, pragmatika schopného opustit bez výčitek svědomí manželku a milenku, i sympatického entuziastu lehce získávajícího zájem žen a obdiv mužů. Další autentický rozměr vtiskl Ivan Trojan postavě dokonalým zvládnutím hry na skutečný thereminvox.

Třebaže děj je situován do poměrně dávné historie přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, zrcadlí se v něm tragické zkušenosti lidí zasažených komunismem i celým tehdejším politicky rozděleným světem. Bez apelů a černobílých zjednodušení nabízí Zelenkův Teremin silnou reflexi systému, který donedávna ovlivňoval životy nás všech...


Saša Hrbotický, Hospodářské noviny


Kdy hrajeme