12. květen 2017 – Nahlédněte pod pokličku operní kuchyně

I letos se Národní divadlo Brno připojí k iniciativě desítek evropských operních domů, aby zprostředkovalo nejen svým divákům neobyčejné zážitky a ukázalo operu z netradiční perspektivy.  V rámci letošních Evropských operních dnů vás necháme poznat něco z naší každodenní práce, z které obyčejně vidíte jen výsledný tvar na jevišti při představení. Akce v rámci Evropských operních dnů jsou otevřené všem generacím a bezplatné.

V rámci dvou bloků a hned ve dvou divadlech můžete v pátek 12. května 2017 nahlédnout do tajemství zkoušení nové inscenace a podívat se, jak to vypadá, když se tzv. oprašuje už existující produkce.

A začínáme hned ráno! První blok startuje v 9.30 v Mahenově divadle (vstup hlavním vchodem), kde na vás bude očekávat především dámské přízně žádostivý hrabě Ory, titulní postava z připravované české premiéry Rossiniho opery Hrabě Ory. Dozvíte se např. proč Rossini, ač Ital, napsal tuto operu na francouzský text, co to je orchestrální zkouška a co všechno je třeba, než se k ní ve zkušebním procesu dostaneme. A samozřejmě vás vezme i sebou přímo na zkoušku. Konec prvního bloku bude asi v 11h.

V rámci podvečerního bloku se v 17.30 vydáme k vodám řeky Volhy a to téměř doslovně. Na jevišti Janáčkova divadla opět vyroste scéna slavné Carsenovy inscenace Káti Kabanové, jejíž součástí je i bazén s 15 tisíci litry vody. Ukážeme vám, jak tato technologicky zajímavá a náročná scénografie funguje při pohledu z druhé strany a vezmeme vás na část tzv. oprašovací zkoušky této úspěšné inscenace. Konec druhého bloku cca 19h. Sraz u hlavního vchodu Janáčkova divadla.

Vašimi průvodci v obou blocích budou umělecký šéf opery Jiří Heřman a dramaturgyně Patricie Částková.

Počet účastníků je limitován, proto si svá místa rezervujete na gerbery@ndbrno_cz. Uveďte, prosím, počet účastníků a čas programu (9.30 nebo 17.30), kterého se chcete účastnit. Těšíme se na vás!