Advent v Janáčkově opeře

Doba adventní patří v Janáčkově divadle tradičně oblíbeným českým operám Hry o Marii a Příhodám lišky Bystroušky. 

Začal předvánoční čas a s ním shánění dárků, stromečku i kapra, tlačenice na vánočních trzích… Ale i přes vánoční přípravy a úklid si můžeme dopřát chvíli klidu a krásy v podobě hudby a nemusí to být zrovna ona klasická Rybovka. Soubor Janáčkovy opery NdB pro své diváky připravil v prosinci čtyři krásné večery s operami spojenými s vánocemi i našim městem. Dejte si předčasný vánoční dárek a přijďte do divadla strávit příjemný večer.

Hry o Marii Bohuslava Martinů měly v Brně svou světovou premiéru a za poslední čtyři roky se stalo již krásnou tradicí, že se na jeviště Janáčkova divadla vrátí poetická inscenace Jiřího Heřmana, abyste se s ní mohli ponořit do příběhů o pokušení, vině, pokání a odpuštění. Martinů je zpracoval do jedinečné podoby vycházející ze středověkých miráklů a podobenství o pannách moudrých a pošetilých, jimž archanděl Gabriel zvěstuje příchod Krista, o vesnické dívce Mariken, která podlehne svodům ďábla, a o jeptišce Paskalině, jež sní o světské lásce a pro milence opustí klášter. „Tématem opery je přechod mezi životem a smrtí, odpuštění a odevzdání se Bohu. Jedná se o výjimečné operní dílo s velkými sbory a taneční složkou, a pokud sečteme počet všech účinkujících, blížíme se i s orchestrem ke 220 účinkujícím v jednom večeru.“ říká o své inscenaci Jiří Heřman.

Že Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky nemají s dobu adventu nic společného? Vždyť autor literární předlohy Rudolf Těsnohlídek je zakladatelem krásné tradice vánočního stromu republiky a nalezení malé Lidušky v lese v čase předvánočním se stalo jednou z inspirací k liščímu příběhu i Leoši Janáčkovi. To se odrazilo i v podobě inscenace režiséra Jiřího Heřmana: Inspirace vzešla z Těsnohlídkovy velké myšlenky postavit Dětský dům Dagmar, kam jsme naší inscenaci umístili. Děj Lišky rozehráváme očima dětí, jsou neustálou připomínkou Revírníkova mládí a zároveň hravě proměňují dům v les a samy sebe v lesní zvěř. Na scéně je spousta krásných hraček, na které si vzpomínáme z našeho dětství. Inscenace je pro celou rodinu, věřím, že každý si tu najde to své. Přijďte si tedy do opery v prosinci poslechnout nejen Janáčkovo vyznání životu, ale i připomenout tradice, které činí Brno jedinečným. 11.a  12. prosince na vás čekají krásná představení a vynikající pěvecké obsazení v čele se Svatoplukem Semem (Revírník) a Janou Šrejma Kačírkovou (Bystrouška).

_0LB1468

!OLB_9189