Daniela Straková - Šedrlová získala nominaci na cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon!

Don Giovanni, Dona Elvíra

Sólistka Janáčkova opery Národního divadla Brno Daniela Straková Šedrlová získala nominaci na nejvyšší ocenění v České republice za mimořádný jevištní výkon v kategorii opera ženy za roli Elvíry v inscenaci Don Giovanni.

Odborná porota ocenila její výkon těmito slovy:

Role v Mozartových operách bývají považovány za prubířský kámen technické vyspělosti pěvců, navíc vyžadují od interpretů cit pro stylovou čistotu. Donna Elvíra v opeře Don Giovanni patří v tomto smyslu k nejnáročnějším. Její představitelka musí disponovat vyrovnaně znělým hlasem ve všech polohách, schopným interpretovat jak koloratury, tak široce klenuté hudební fráze. Daniela Šedrlová Straková zvládla s brilancí všechna úskalí tohoto pěveckého partu a postavu vášnivě milující ženy obdařila i přesvědčivým hereckým projevem.

IMG_7191

Sopranistka Daniela Straková - Šedrlová se věnovala studiu zpěvu na konzervatoři v Brně pod vedením profesorky Anny Hanusové. V roce 1988 získala druhou cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech. Po ukončení konzervatoře a krátkém působení v operním studiu při Národním divadle v Praze byla vyslána na dvouletý pobyt do Itálie, který se díky jejímu úspěšnému studiu prodloužil ještě o další rok. Hlas pěvkyně získal díky školení v zemi bel canta lyrické rozklenutí a nezaměnitelnou kantilénu. Od roku 1992 je sólistkou opery Národního divadla Brno, kde nastudovala řadu rolí – Mařenku (Prodaná nevěsta), Blaženku(Tajemství), Vendulku (Hubička), Violettu (La traviata), Norinu (Don Pasquale), Mimi (Bohéma), Fiordiligi (Cosi fan tutte),

 Rusalku, Elisabeth(DonCarlos), Markétku (Mefistofele),Rosalindu(Netopýr), Clorindu (Popelka), Hospodyni (Výlet pana Broučka do Měsíce), Hraběnku (Figarova svatba), Liu (Turandot), Cizí kněžnu (Rusalka) a další. Od března se na ni můžete těšit jako na ráznou Helenu v operetě Oskara Nedbala Polská krev.

Širší nominace za Janáčkovu operu NDB:

Jana Wallingerová za roli Hermia v inscenaci Sen noci svatojánské.

IMG_4116

Jevhen Šokalo za roli Bottom v inscenaci Sen noci svatojánské.

IMG_4358