Dnes slavíme Mezinárodní den divadla s nejlepší operní inscenací roku 2011 - TURANDOT

MEZINÁRODNÍ DEN DIVADLA byl založen v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem. Tento den slaví každoročně 27. března celá mezinárodní divadelní obec. Při této příležitosti se organizují různé národní i mezinárodní divadelní akce – k nejvýznamnějším z nich patří Mezinárodní poselství – z podnětu Mezinárodního divadelního institutu je každoročně jeho autorem vybraná světově proslulá divadelní osobnost.

 malkovich_john.jpg

John Malkovich, americký herec, producent, scenárista, režisér. Foto: Christian Coigny

POSELSTVÍ K MEZINÁRODNÍMU DNI DIVADLA

Je pro mne ctí, že mě Mezinárodní divadelní ústav při UNESCO vybral, abych formuloval poselství k 50. výročí ustavení Mezinárodního dne divadla.  Se svými stručnými poznámkami se obracím na své kolegy od divadla, což jsou lidé jako já a mí kamarádi.
Přeji vám, aby byla vaše práce strhující a originální, aby byla hlubokomyslná, jímavá, vedoucí k zamyšlení a aby byla zcela jedinečná.  Přeji vám, aby nás přiměla zamyslet se nad otázkou, co znamená být člověkem, a upřímně vám přeji, aby tato reflexe vycházela ze srdce, aby byla nezaujatá a milostiplná.  Přeji vám, abyste dokázali překonat protivenství osudu, cenzuru, chudobu a nihilismus, což nepochybně řadu z vás čeká.  Nechť jste obdařeni nadáním, nechť jste nestranní, abyste nás dokázali poučit o tlukotu lidského srdce v celé jeho složitosti a to ve vší pokoře a s dostatečnou zvídavostí, aby se to stalo vaším celoživotním posláním.  Doufám, že ti nejlepší z vás - budou to totiž pouze ti nejlepší z vás a jenom ve vzácných a prchavých okamžicích - dokážou zformulovat tu nejzákladnější ze všech otázek:  "Jak žijeme?".

Bůh vám žehnej !

- John Malkovich   

 překlad Dagmar Steinová

 
John Malkovich je především divadelní umělec. Začátkem 70. let objevil divadlo (Státní universita v Illinois) a pak, v roce 1976, založil s Terrym Kinneym, Jeffem Perrym a Garym Sinisem, v Chicago slavnou divadelní společnost Steppenwolf Theater Company.

Ve filmu se stal slavným díky roli Valmonta v Nebezpečných  známostech (Dangerous Liaisons 1988) Stephena Frearse po boku Michelle Pfeifferové a Glenn Closeové. 

Po této roli, která znamenala významný krok v jeho kariéře, hrál ve více než 70 filmech  ve Spojených státech i jinde.

Jeho filmový rejstřík je vskutku široký.  Byl dvakrát  nominován na Oskara za vedlejší roli ve filmu Places in the Heart (Místa v srdci 1984) a In the line of Fire (S nasazením života 1993).  Ocenění se mu dostalo mimo jiné za roli v Killing Fields (Vražedná pole),  Dangerous Liaisons (Nebezpečné známosti), Being John Malkovich (V kůži Johna Malkoviche) či Changeling (Výměna).

V roce 2011 režíroval svou třetí divadelní produkci v Paříži, Les Liaisons Dangereuses, v divadle Atelier (Théâtre de l'Atelier) po úspěchu  Hysteria (Marigny 2002)  a Good Canary  (Comedia, 2007), která  mu vynesla Molièrovu cenu za nejlepší inscenaci.

Vstupenky na představení TURANDOT