Dvojité výročí dirigenta Jílka

Františku Jílkovi, významnému českému opernímu a symfonickému dirigentu, vynikajícímu interpretu Janáčkova díla a v letech 1952-78 uměleckému šéfu opery NDB, připadla v letošním roce dvě výročí – v květnu 100. výročí narození a v září 20. výročí úmrtí. Národní divadlo Brno spolu s Janáčkovou akademií múzických umění pořádají několik akcí, jejichž prostřednictvím chtějí osobnost a výjimečnou práci tohoto dirigenta připomenout.

První z nich je výstava mapující život Františka Jílka a jeho uměleckou práci zejména na jevišti Národního divadla Brno. Panely budou instalovány od 18. září do 22. října v 1. pořadí foyer Janáčkova divadla, výstava bude přístupná vždy o pauzách během představení a hodinu před jeho začátkem. Výročí významného dirigenta věnuje Janáčkova opera i premiéru opery Bludný Holanďan, která bude uvedena 27. září od 19 hodin.
             Hudební fakulta JAMU pořádá 16. října 2013 vzpomínkovou akci s názvem František Jílek (1913-1993) Osobnost dirigenta, na níž bude umělec připomenut hned v několika rovinách. Dopolední hudebně teoretická konference přiblíží v řadě příspěvků životní a tvůrčí aktivity umělce. Na ni naváže pietní akt u hrobu Františka Jílka na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně. Odpoledne bude pro odbornou (ale nejen tu) hudbymilovnou veřejnost uskutečněn workshop dirigenta doc. Jana Zbavitele, který bude analyzovat janáčkovskou interpretaci Františka Jílka.  Vzpomínková akce vygraduje slavnostním večerním koncertem v Besedním domě, kde v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, sólisty Milana Al-Ashhaba (housle) a dirigentů prof. Rostislava Hališky a doc. Jana Zbavitele (oba jsou přímými žáky F. Jílka) zazní program výrazně orientovaný na osobnost Františka Jílka.

Jilek