Dýňový démon se vrací do Reduty!

Úspěšný „gastronomický gesamtkunstwerk“ brněnského Ensemblu Opera Diversa Dýňový démon ve vegetariánské restauraci naplní 11. listopadu brněnskou Redutu hudbou, zpěvem, divadlem, vůněmi i chutěmi.

Celovečerní komorní opera Dýňový démon ve vegetariánské restauraci, která si získala mimořádnou oblibu u publika i v řadách odborné kritiky, tak bude opět k vidění tam, kde měla i svou premiéru (30. října 2010). „Po několika mimořádně úspěšných reprízách budou mít diváci možnost vidět, jak opera za tři roky vykrystalizovala, hlavně po interpretační stránce – muzikantky, pěvecky i herecky. Řada protagonistů souboru vyrostla za ty tři roky v mimořádné a respektované umělce. Jmenovitě třeba Lucie Kašpárková, Jan Šťáva nebo dirigentka Gabriela Tardonová…“soudí režisér Tomáš Studený, který je v opeře rovněž šéfkuchařem.

demon

Zvláštností této podzimní „dušičkové opery“ libretisty Pavla Drábka a skladatele Ondřeje Kyase je právě propojení osobité poetiky hudebního divadla souboru (EOD) s nově se rozmáhající kulturou kulinářskou (food culture). O opeře, ve které se na jevišti odehrává a ztvárňuje kuchařská magie stvoření jídla, lze s mírnou nadsázkou říct, že doslova vznikla v kuchyni. Na jejím počátku stál totiž skutečně recept na dýňový pokrm, s nímž libretista Pavel Drábek pracoval při psaní libreta. Příběh stejně jako jevištní dění jsou tak s technologií přípravy vegetariánského jídla v těsné symbióze.

Ústřední motiv symbolického a mnohovrstevnatého děje je manželský trojúhelník. Mezi pár procházející partnerskou krizí vstupuje Dýňový démon v podobě pohledné dívky z venkova a postupně ovládne celou restauraci. Dýně je však nakonec přemožena – uvařena. Libretista Pavel Drábek o opeře říká: „…šlo a jde o onen základní dar, o kterém se zpívá, který se urodí a který lze pak vařit, a podobně ten, který vzniká, když někdo hraje nebo zpívá posluchači, ten dar který se pro diváka na jevišti vaří a nakonec se mu i rozdá. A vlastně i ten dar, o němž zpívá Majitelová – odpuštění, blízkost, příslib tepla na zimu a zároveň příslib slunovratu…“

Trailer k představení zde:

http://www.youtube.com/watch?v=p4X331fjcqw