Ensemble Opera Diversa - Hlas Ameriky

Hlas Ameriky: Antheil, Barber, Berger, Copland, Diamond pondělí, 2. 3. 2015 v 19.00, Reduta (Mozartův sál), Zelný trh 4, Brno

V roce 2015 připomíná orchestrální dramaturgie Ensemble Opera Diversa výročí konce druhé světové války a to unikátními programy věnovanými jednotlivým spojeneckým zemím. Koncertní dění v roce 2015 tak na počátku března (2. 3.) otevírá program z děl amerických autorů. Na sklonku dubna (27. 4.) se orchestr Ensemble Opera Diversa poprvé představí pod taktovkou Tomáše Hanáka. Tento program konfrontuje dvě slavná díla vzniklá v roce 1939, Hartmannovo Concerto funebre s citací písně „Ktož sú Boží bojovníci“ a Bartókovo Divertimento. V pozoruhodném Koncertu pro klavír, tympány a smyčce (1943) Alfreda Caselly jako sólistka vystoupí Alice Rajnohová. Jednoznačným vrcholem letního britského programu (24. 6.) budou Brittenovy Les Illuminations se sopranistkou Hanou Škarkovou, které doplní díla Gustava Holsta, Geralda Finziho a Herberta Howellse. Čtveřici koncertů uzavře v dušičkovém týdnu (3. 11.) brněnská premiéra Šostakovičovy 14. symfonie, písňového cyklu s tématem smrti. Pod taktovkou Gabriely Tardonové se jako sólisté představí Lucie Kašpárková a Jan Šťáva.

První koncert cyklu, nazvaný Hlas Ameriky, zahrnuje skladby slavných (Aaron Copland, Samuel Barber, George Antheil) i méně známých autorů (Arthur Berger, David Diamond), vzniklé ve čtyřicátých letech 20. století. Toto u nás dramaturgicky neobvyklé spojení nabízí překvapivě přívětivý program; některé skladby zaznějí dokonce v české premiéře.

Pod vedením Gabriely Tardonové se vedle smyčcového orchestru Ensemble Opera Diversa představí také tři sólisté z řad mladých profesionálních hudebníků – flétnistka Iveta Kundrátová, hobojistka Romana Mazáková a trumpetista Josef Zimka.

Program

Arthur Berger: Prelude, Aria and Waltz pro smyčce  (1945)

Aaron Copland: Quiet City pro trubku, anglický roh a smyčce (1941)

David Diamond: Rounds pro smyčce (1944)

-

George Antheil: Serenade No. 1 pro smyčce (1948)  ČESKÁ PREMIÉRA

Samuel Barber: Capricorn concerto pro smyčce, trubku, hoboj a flétnu (1944)  ČESKÁ PREMIÉRA

Iveta Kundrátová, flétna

Romana Mazáková, hoboj, anglický roh

Josef Zimka, trubka

orchestr Ensemble Opera Diversa, koncertní mistr Jan Bělohlávek

Gabriela Tardonová, dirigentka

Více informací zde