Evropský den opery rozezpíval Olympii

V neděli 8. 5. jsme oslavili Evropský den opery. Členové sboru Janáčkovy opery a Brněnského akademického sboru překvapili přítomné sborem Židů z Verdiho opery Nabucco a Dětský sbor Brno zazpíval písničku Běží liška k Táboru z opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Cílem Evropských operních dní je předvést krásu a sugestivnost opery novému publiku a to se nám v plné míře podařilo. Přítomní návštěvníci neskrývali nadšení a často i dojetí, když se mocný chór lidských hlasů rozezvučel rozlehlým prostorem nákupního centra...

IMG_7287.JPG     IMG_7358.JPG

Evropské operní dny proběhly letos ve více než stovce evropských divadel. Termín konání každoročního operního svátku není vybrán náhodně, neboť 9. květen je Dnem Evropy. Cílem Evropských operních dní je popularizovat operu a získávat nové operní fanoušky prostřednictvím realizování zajímavých akcí a programů pro širokou veřejnost. 

Janáčkova opera Národního divadla Brna se zapojila do oslavy Evropských dní opery již potřetí. Náš program je pravidelně hodnocen organizací Opera Europa, která z Bruselu koordinuje Evropské operní dny, jako jeden z nejlepších. Vloni jsme připravili exkluzivní módní show, v roce 2009 jsme vytvářeli graffiti, tančili street dance a otevřeli Janáčkovo divadlo širokému spektru zájemců. Letos jsme se rozhodli překvapit nic netušící veřejnost v nákupním a zábavním centru Olympia.

Každoročně mají operní oslavy své téma. Evropské dny opery 2011 byly věnovány tématu “Young Ears“. „Mladé uši" nepatří jen dětem a mladým lidem, ale lidem jakéhokoliv věku.  Téma vyjadřuje poslouchání bez předsudků a vžitých návyků. Našim cílem je přivést k úvahám stávající posluchače opery, zda neposlouchají zatíženi zvykem, a ukázat krásu opery lidem, kteří ji neznají a dosud k ní nenašli cestu z důvodu různých bariér.

Prohlédněte si kompletní fotogalerii na Facebooku opery.

LOGO European Opera Days_1.jpg