+

Gustav Beláček

belacek

Vystudoval na Konzervatoři a VŠMU v Bratislavě (Eva Blahová). Vzdělání si rozšířil na Mozartově Akademii a na Mezinárodní Bachově akademii ve Stuttgartu. Je absolutním vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech v roce 1993, nositel 3. ceny na Mezinárodní operní soutěži v Siene- Rocca delle Macias v roce 1994 a 1. ceny na Mezinárodní pěvecké soutěži M. Schneidera – Trnavského. Je držitelem Ceny německého časopisu Opernwelt roku 1993 v rámci Pěvecké soutěže Belvedere ve Vídni.

Účinkoval v ND v Praze (Ramfis, Dr. Kolenatý), SOP Praze (Raimondo, Vodník), v Karlsruhe (Mustafa), v Grazu a Ljubljaně (Vodník), v Klagenfurtu (Ramfis), v Basileji (Tom), v Düsseldorfu, Norimberku a Mnichově (Dr. Kolenatý), v Kodani (Vodník, Gremin), v Drážďanech (Vodník), v Palermu (Modrovous, Cathos), ve Veroně (Nourabad), ve Florencii (Harašta), Belo Horizonte v Brazílii (Leporello), v Torontu (Don Profond, Pimen, Mustafa). Na scéně SND v Bratislavě ztvárnil role jako Osmin, Thibaut, Raimondo, Alidoro, Modrovous, Dulcamara, Figaro, Bartolo, Leporello, Piment, Ramfis, Vodník a Gremin. V Janáčkově opeře NdN nastudoval role Vodníka (Rusalka), Leporella,(Don Giovanni), Scarpii (Tosca) a Zachariáše (Nabucco).

Jako koncertní zpěvák vystupoval s orchestry jako Drážďanská filharmonie, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre National de France, New Jersey Symphony, San Francisco Symphony, Montreal Symphony, Cammerata New York, National Orchestra Taiwan, Symphonieorchester Bavorského rozhlasu, Rozhlasový Orchestr Stockholm, Vídeňský rozhlasový orchestr, Londýnská filharmonie. Je pravidelným hostem České filharmonie a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Spolupracoval s renomovanými dirigenty jako Sir Charles Mackerras, Zdeněk Macal, Serge Baudo, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Vladimír Válek, James Judd, Dennis Russel Davies, Aylton Escobar, Jurij Temirkanov, András Ligeti, Charles Dutoit, Alberto Zeddam, Daniel Oren, Carlo Rizzi, Marin Alsop, Frédéric Chaslin, Mariss Jansons, Esa-Pekka Salonen, Kurt Masur, Seiji Ozawa a další. Účinkoval v Royal Albert Hall v Londýně, v Concertgebouw v Amsterdamu, na Konzervatoři av Palais des Beaux- Arts v Bruselu a Konzervatoři Giuseppe Verdi v Miláně, v Théatre des Champs-Élysées v Paříži, v Davies Symphony Hall San Francisco, v Brucknerhaus v Linci, v Großes Festspielhaus Salzburg a na mezinárodních festivalech jako BHS, Pražská Jaro, Baltic festival Stockholm, Rheingau a Luzern festival, BBC Proms av Arena di Verona.
G. Beláček nahrává pro Bayerischer Rundfunks, BBC a mnohé jiné rozhlasové a televizní společnosti. Spolupracuje s vydavatelstvími Opus, Mezzo, Supraphon, BBC, Naxos, Delos. Nahrávka Dvořákova Requiem, kterou realizoval s New Jersey Symphony Orchestra pod vedením Zdenka Macaa pro firmu Delos Label byla oceněna v roce 2001 americkou Grammy. V říjnu roku 2008 převzal v Miláně prestižní cenu nadace Gabardi za interpretaci děl Mozarta a Rossiniho.

kdy hraje

Online archiv