+

Hrabě Ory | 26. a 29. září v Mahenově divadle

 • Ory
 • ory web
 • ory web1
 • ory web2
 • _OLB5220
 • _OLB5242
 • _OLB5414
 • _OLB5555
 • _OLB5584
 • _OLB5693
 • _OLB5752
 • _OLB5909
 • _OLB5917

Když si chlípný hrabě umane…

Nezastavitelný svůdník hrabě Ory se vrací zpět do Mahenova divadla, aby vyznal lásku ženám všemi prostředky, třeba i v převleku cudné jeptišky. 

Vstupenky a více informací naleznete na www.ndbrno.cz/opera/hrabe-ory

Obsah opery

1. dějství
Zavřete dcery, sestry a zamkněte manželky, protože mladému panu Orymu se opět povedlo zmizet z dohledu svého otce a vyrazil za milost­nými dobrodružstvími! Tentokrát má zálusk na půvabnou Adélu, která přijela jako každé léto do hotýlku Formoutiers i se svými přítelkyněmi. Jsou zde samy, protože jejich pánský doprovod vyrazil na ragbyový zápas, a dámy slíbily, že po celou dobu jejich nepřítomnosti do Formou­tiers nevkročí žádný muž. To však Oryho nemůže zastavit a rozhodne se k Adéle dostat pomocí lsti. V přestrojení za kazatele a v doprovodu přítele Raimbouda přijel do vesnice, kde teď radí především místním obyvatelkám, jak na šťastný partnerský život.

Na Oryho stopě je však jeho vychovatel, kterému vydatně pomá­há mladý Isolier, Oryho společník. I Isolier je zamilovaný do Adély, ale tady nejde o žádný letní flirt. Ví, že Adéla se chystá vypravit za kaza­telem do vesnice, a rozhodne se, že ho přesvědčí, aby jí poradil oddat se lásce. Netuší, že to je Ory v převleku, ale ten svého společníka poznává a Isolierův nápad dostat se do zavřeného hotýlku v převleku za jeptišku ho velmi zaujme. Mezitím se objeví Adéle a Ory ji skutečně nabádá, aby se neobávala zamilovat se, po straně ji však varuje před Isolierem, jako pomocníkem zákeřného Oryho. V nejlepším se objeví vychovatel, který odhalí Oryho přestrojení. Vzápětí přispěchá Adélina přítelkyně Ragonde a přináší dopis od jejich manželů a bratrů. Vítěz­ství bylo dosaženo a všichni jsou šťastně na cestě zpět. Orymu a jeho společníkům nezbývá než pro tuto chvíli vyklidit pole, ale své plány rozhodně nevzdávají.

2. dějství
Poklidný večer v hotýlku, který tráví dámy spokojeně četbou a spo­lečenskými hrami, přeruší prudká bouře. Do poryvu větru a blesků se zvenku ozvou hlasy žádající o útočiště ve Formoutiers. Je to skupina jeptišek, která, jak Adéle prozradí jedna z nich, sestra Colette, prchá před chtíčem mladého pána Oryho. Dámy rychle připraví nocleh a ob­čerstvení pro ctihodné sestry na cestách. Ty však nabídkou ovoce a sýrů nejsou příliš nadšeny a není divu, je to totiž Ory a jeho přátelé v převlečení do klášterních hábitů. S hrůznou vidinou večera ve spo­lečnosti mléka se Raimbaud vydá prozkoumat zbytek hotelu a objeví nečekanou kořist v podobě bohaté zásoby vína. Netrvá dlouho a celá družina je řádně ovíněna a řádí v hotelové lobby. Jen s velkým úsilím se jim podaří udržet přetvářku, když do lobby přijde Ragonda s Adélou. Nakonec se všichni odpotácí do postele.

Noční klid naruší další návštěvník, je to Isolier, který přináší zprá­vu, že pánové se po vítězném zápasu vrátí již dnes v noci, a také, že skupina jeptišek není nikdo jiný než Ory se svou družinou v přestrojení. Do lobby se vrací jedna z jeptišek, sestra Colette‑Ory, a chce ještě jed­nou poděkovat Adéle za její pohostinství. Chová se však velmi důvěrně a začne jí vyznávat lásku. V setmělé lobby si ale Adéla s Isolierem vy­měnili místo, a Ory tak místo půvabné Adély doráží na mladého Isoliera. Celé nevydařené milostné vyznání přeruší hlasy přicházejících manželů. Orymu nezbývá než zahanbeně uprchnout tajnou chodbou i se zbyt­kem družiny. Všichni se radují ze shledání se svými milými. A Adéla? Ta má oči jen pro Isoliera…

Kdy hrajeme

Středa 26. 09. 2018 19.0021.45
Opera
Gioachino Rossini
Když si chlípný hrabě umane…
Mahenovo divadlo
Sobota 29. 09. 2018 19.0021.45
Opera
Gioachino Rossini
Když si chlípný hrabě umane…
Mahenovo divadlo | Abonmá C