+

Hrabě Ory | 26. a 29. září v Mahenově divadle

 • Ory
 • ory web
 • ory web1
 • ory web2
 • _OLB5220
 • _OLB5242
 • _OLB5414
 • _OLB5555
 • _OLB5584
 • _OLB5693
 • _OLB5752
 • _OLB5909
 • _OLB5917

Když si chlípný hrabě umane…

Nezastavitelný svůdník hrabě Ory se vrací zpět do Mahenova divadla, aby vyznal lásku ženám všemi prostředky, třeba i v převleku cudné jeptišky. 

Vstupenky a více informací naleznete na www.ndbrno.cz/opera/hrabe-ory

Obsah opery

1. dějství
Zavřete dcery, sestry a zamkněte manželky, protože mladému panu Orymu se opět povedlo zmizet z dohledu svého otce a vyrazil za milost­nými dobrodružstvími! Tentokrát má zálusk na půvabnou Adélu, která přijela jako každé léto do hotýlku Formoutiers i se svými přítelkyněmi. Jsou zde samy, protože jejich pánský doprovod vyrazil na ragbyový zápas, a dámy slíbily, že po celou dobu jejich nepřítomnosti do Formou­tiers nevkročí žádný muž. To však Oryho nemůže zastavit a rozhodne se k Adéle dostat pomocí lsti. V přestrojení za kazatele a v doprovodu přítele Raimbouda přijel do vesnice, kde teď radí především místním obyvatelkám, jak na šťastný partnerský život.

Na Oryho stopě je však jeho vychovatel, kterému vydatně pomá­há mladý Isolier, Oryho společník. I Isolier je zamilovaný do Adély, ale tady nejde o žádný letní flirt. Ví, že Adéla se chystá vypravit za kaza­telem do vesnice, a rozhodne se, že ho přesvědčí, aby jí poradil oddat se lásce. Netuší, že to je Ory v převleku, ale ten svého společníka poznává a Isolierův nápad dostat se do zavřeného hotýlku v převleku za jeptišku ho velmi zaujme. Mezitím se objeví Adéle a Ory ji skutečně nabádá, aby se neobávala zamilovat se, po straně ji však varuje před Isolierem, jako pomocníkem zákeřného Oryho. V nejlepším se objeví vychovatel, který odhalí Oryho přestrojení. Vzápětí přispěchá Adélina přítelkyně Ragonde a přináší dopis od jejich manželů a bratrů. Vítěz­ství bylo dosaženo a všichni jsou šťastně na cestě zpět. Orymu a jeho společníkům nezbývá než pro tuto chvíli vyklidit pole, ale své plány rozhodně nevzdávají.

2. dějství
Poklidný večer v hotýlku, který tráví dámy spokojeně četbou a spo­lečenskými hrami, přeruší prudká bouře. Do poryvu větru a blesků se zvenku ozvou hlasy žádající o útočiště ve Formoutiers. Je to skupina jeptišek, která, jak Adéle prozradí jedna z nich, sestra Colette, prchá před chtíčem mladého pána Oryho. Dámy rychle připraví nocleh a ob­čerstvení pro ctihodné sestry na cestách. Ty však nabídkou ovoce a sýrů nejsou příliš nadšeny a není divu, je to totiž Ory a jeho přátelé v převlečení do klášterních hábitů. S hrůznou vidinou večera ve spo­lečnosti mléka se Raimbaud vydá prozkoumat zbytek hotelu a objeví nečekanou kořist v podobě bohaté zásoby vína. Netrvá dlouho a celá družina je řádně ovíněna a řádí v hotelové lobby. Jen s velkým úsilím se jim podaří udržet přetvářku, když do lobby přijde Ragonda s Adélou. Nakonec se všichni odpotácí do postele.

Noční klid naruší další návštěvník, je to Isolier, který přináší zprá­vu, že pánové se po vítězném zápasu vrátí již dnes v noci, a také, že skupina jeptišek není nikdo jiný než Ory se svou družinou v přestrojení. Do lobby se vrací jedna z jeptišek, sestra Colette‑Ory, a chce ještě jed­nou poděkovat Adéle za její pohostinství. Chová se však velmi důvěrně a začne jí vyznávat lásku. V setmělé lobby si ale Adéla s Isolierem vy­měnili místo, a Ory tak místo půvabné Adély doráží na mladého Isoliera. Celé nevydařené milostné vyznání přeruší hlasy přicházejících manželů. Orymu nezbývá než zahanbeně uprchnout tajnou chodbou i se zbyt­kem družiny. Všichni se radují ze shledání se svými milými. A Adéla? Ta má oči jen pro Isoliera…

Kdy hrajeme