Ilja Silchukov: často se mi stává, že člověk, který hraje mého syna, je starší než já

Tomuto běloruskému barytonistovi je teprve 31 let, doma v Minsku se hudbě věnoval už od útlého věku. Studoval sbormistrovství na Státní akademii v Minsku, poté následovalo studium zpěvu na Hudební škole Mikhaila Glinka. V roce 2007 dokončil postgraduální kurz pod taktovkou Pyotra Ridigera.  I přes své mládí získal Ilja Silchukov už nespočet hudebních cen a hlavně rolí, k nimž patří například role Moralese v Carmen, Mizgira ve Sněhurce a samozřejmě Giorgia Germonta v La traviatě, v níž ho můžete vidět už dnes večer v Janáčkově divadle! A tak jsme měli radost, že se tenhle sympatický barytonista uvolil ke krátkému příjemnému rozhovoru.

Kterou z rolí ve vašem repertoáru máte nejraději?  

Každá role je pro mě vzácná, už jenom proto, že jich pro baryton není zrovna moc. Zatím jsem zpíval asi 10 různých rolí a každá z nich pro mě byla něčím zvláštní a výjimečná.   

2. Která Verdiho opera je vaším favoritem?

Víte, problém je v tom, že Verdi sice napsal hodně rolí pro baryton, ale spíše pro vyzrálejší hlasy. Je tam málo věcí, které by mohl zpívat mladý barytonista jako já. S Germontem jsou to, co vím, asi tři nebo čtyři role pro lyrický baryton. Takže to chce zkrátka čas, aby hlas do většiny rolí vyzrál, a to někdy trvá i celý život. Řekl bych ale, že k těm nejlepším operám patří hlavně Rigoletto a Macbeth.

Jaké to je být sólistou, co takový život obnáší, je to spíše o cestování a oslavování nebo o dřině?

Myslím, že je v tom trochu od obojího. Oslavování je samozřejmě součástí mé práce. Ale kdyby moje výsledky nestály za nic, nemělo by cenu je oslavovat. Člověk musí zkrátka vynaložit všechno úsilí, dostat ze sebe to nejlepší a neustále se zlepšovat. A to zkrátka zabere nějaký čas. 

Přestože hrajete v La traviatě Giorgia Germonta, otce hlavního hrdiny Alfréda, jste o spoustu let mladší - jaké to pro vás je?  

Tohle se mi stává pokaždé, člověk, který hraje mého syna je vždycky starší než já. Zpívám tuhle roli asi 4 nebo 5 let a například v Minsku je můj syn o 25 let starší než já. A stejně tak zbytek obsazení.  Ale asi před měsícem jsem hrál v Národní Opeře v Talinu, a myslím, že tenor byl zhruba stejně starý jako já. Užili jsme si hodně srandy.  

Rozhovor připravila: Markéta Chalupová

Ilja Silchukov