Janáčkova opera NdB na festivalu v Litomyšli i živě na Vltavě

Janáčkova opera NdB se představí na letošním 59. ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl dvěma operními představeními a společným závěrečným koncertem. V úterý 4. července 2017 od 21.00 diváci na hlavní scéně festivalu na Zámeckém nádvoří zhlédnou La Giocondu A. Ponchielliho v režii Tomáše Pilaře v titulní roli s maďarskou sopranistkou Csillou Boros. Stejně jako na letošní únorové premiéře v Janáčkově divadle ztvární roli Enza Grimalda korejský tenorista Sung Kyu Park. Orchestr Janáčkovy opery bude řídit Jaroslav Kyzlink.

Drama z prostředí italských Benátek vystřídá na Zámeckém nádvoří na festivalu v Litomyšli hned na druhý den, ve středu 5. července 2017, nejoblíbenější česká opereta Polská krev. Opět v režii Tomáše Pilaře se jako sólisté v hlavních rolí představí Andrea Široká, Marta Reichelová, Jan Šťáva, Petr Levíček a jako host souboru Jaroslav Březina coby hrabě Boleslav Baraňski. Orchestr Janáčkovy opery NdB bude řídit dirigent Jakub Klecker.

Národní divadlo Brno bude mít hlavní slovo i na závěrečném koncertu festivalu Smetanova Litomyšl. Pod taktovkou Ondreje Lenárda a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu přednesou sólisté a sbor Janáčkovy opery pod vedením sbormistra Josefa Pančíka a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity pod vedením Michala Vajdy scény a ansámbly z oper Nabucco, Aida, Otello, Macbeth, Síla osudu, Sedlák kavalír, Madama Butterfly, Mefistofeles, Faust a Markéta, Evžen Oněgin, Dimitrij a Braniboři v Čechách. Koncert začne na Zámeckém nádvoří ve čtvrtek 6. července 2017 od 19.30. Živě ho nabídne svým posluchačům i Český rozhlas na stanici Vltava.