+

Je to hodnota tak velká, že nemůže nikdy zmizet z povrchu světa

Giuseppe Verdi

říká o budoucnosti opery pěvec Richard Novák, kterému věnujeme představení Aidy 29. října 2014 v 19.00 hod. v Janáčkově divadle. Přečtěte si povídání o jeho uměleckém životě a nenechte si ho ujít v jedinčené roli Ramfise.

Šedesát let na operní scéně

Představení opery Aida Giuseppe Versiho, které proběhne ve středu 29. října 2014 v 19.00 hod. v Janáčkově divadle je věnováno šedesátileté umělecké činnosti Richarda Nováka, který vystoupí v roli Ramfise.

Richard Novák.jpg

Richard Novák byl po maturitě přijat do pěveckého oddělení brněnské konzervatoře, kde také studoval skladbu. Před ukončením studia byl angažován do ostravské opery, kde zpíval četné role českého a světového repertoáru. V té době se věnoval také kompoziční práci a jeho skladby se hrály na koncertních pódiích. Brněnskému publiku se poprvé představil v roce 1960 v roli Kmeta v opeře Braniboři v Čechách Bedřicha Smetany. V roce 1961 nastoupil do brněnské opery, kde působí dodnes jako host. Zůstal jí věrný a své závazky plnil i při svém působení v opeře v rakouském Grazu v letech 1970 – 1972, kde nastudoval devět rolí.

Richard Novák disponuje nádherně znělým basem širokého rozsahu, dokonalou pěveckou technikou, muzikálností, intonační čistotou, která je dána jeho absolutním sluchem, má promyšlený přístup ke studiu rolí a výrazný herecký projev. Mezi jeho nejoblíbenější skladatele patří Verdi, Mozart, Wagner a vůbec výrazově a herecky zajímavé role. Na brněnském jevišti prokázal Richard Novák velmi brzy svoji velkou pěveckou všestrannost a uplatnil se nejen v klasickém repertoáru v českých a světových operách, ale také v soudobé tvorbě.

Ve verdovských postavách vynikl jako Fiesco v Simonu Boccanegrovi, Ramfis v Aidě, Filip II. v Donu Carlosovi nebo Zachariáš v Nabuccu. Jeho doménou jsou také operní postavy v Mozartových operách, kde prokázal nejen oduševnělost a kultivovanost pěveckého projevu jako Sarastro v Kouzelné flétně, ale i komediálnost v postavě Leporella v Donu Giovannim. Také v dalších rolích světového repertoáru se zaskvělo pěvecké a herecké umění Richarda Nováka, například v Händlově opeře Julius Caesar jako Caesar nebo velké tragické postavě Borise Godunova ze stejnojmenné opery M. P. Musorgského. Richard Novák byl obsazován do rolí českého repertoáru, kde vytvořil krásnou postavu žalářníka Beneše ve Smetanově Daliborovi, Bonifáce v Tajemství a zejména nezapomenutelného Kecala v Prodané nevěstě. Byl také vroucím Vodníkem z Rusalky Antonína Dvořáka a vynikající Revírník v Příhodách lišky Bystroušky Leoše Janáčka.

IMG_5023 Richard Novák.JPG

Richard Novák se věnuje také písňové tvorbě a je vyhledávaným pěvcem v kantátách a oratoriích. V roce 2001 obdržel Cenu Thalie za celoživotní mistrovské dílo v oboru opera.
O budoucnosti opery poznamenává: „Jsem přesvědčen, že opera své fanoušky bude mít vždycky. Je to hodnota konstantní. Je možné, že procento příznivců klesne s dehumanizací, kterou prožíváme. Je to hodnota tak velká, že nemůže nikdy zmizet z povrchu světa.“

Text připravila Eva Šlapanská

Kdy hrajeme