Jedinečný pěvecký recitál legendárního basisty Richarda Nováka již brzy v divadle Reduta

Recitál Richarda Nováka, klavír Alice Rajnohová Čtvrtek 18. 9. 2014 v 19.00, Reduta (Mozartův sál), Zelný trh 4, Brno 100/50 Kč „Jeden písňový večer obsahuje tolik zpívání jako asi dvě velké operní role.“ (Richard Novák)

Pěvecký recitál legendárního basisty Richarda Nováka připomíná 60. výročí jeho aktivní pěvecké dráhy, kterou zahájil 19. září 1954 na scéně ostravské opery. Jedním z mnoha potvrzení jeho zásluh je cena Thálie za celoživotní mistrovství, kterou obdržel v roce 2001. Ačkoli celoživotně spjat s operou, je také mistrem písňového repertoáru, řada skladeb vznikla přímo pro něj. V Mozartově sále brněnské Reduty se 18. září 2014 Richard Novák představí v písňovém programu z děl českých autorů za doprovodu vynikající klavíristky Alice Rajnohové.

Program recitálu je určitým ohlédnutím za vrchovatě naplněnou kariérou Richarda Nováka. U příležitosti Roku české hudby 2014 tak vznikl výběr z již dříve nastudovaných a provedených písňových cyklů. Koncert ve své první části zahrnuje cykly Jaroslava Křičky O lásce a smrti a jeho učitele Vítězslava Nováka Erotikon. Druhou polovinu programu otevřou Dubnová preludia Vítězslavy Kaprálové v podání Alice Rajnohové, která se dílu této pozoruhodné skladatelky dlouhodobě věnuje. Skladby Jana Nováka a Josefa Berga (Písně nového Werthera) Richard Novák premiéroval v první polovině šedesátých let, záhy po svém příchodu do Brna. Výběr z cyklu Horatii carmina Jana Nováka uvedl poprvé v roce 1962 za klavírního doprovodu autora, svého bratrance, v úplnosti pak o dva roky později v Besedním domě.

Klavíristka Alice Rajnohová je absolventkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, studovala také Conservatoire National de Région v Paříži, kde splnila závěrečné zkoušky s nejvyšším ohodnocením a získala tak Médaille d´or a Prix d´Excellence. Během svých studií získala řadu ocenění na národních i mezinárodních soutěžích, například 1. místo ve Smetanově soutěži v Hradci Králové, 1. místo na Prague Junior Note, 3. místo na Beethovenově soutěži v Hradci nad Moravicí, 2. místo na soutěži A. B. Michelangeliho v italském Desenzanu del Garda nebo Cenu M. Ravela v soutěži A. Casagrandeho v Terni rovněž v Itálii. Její koncertní činnost zahrnuje koncerty sólové, komorní i s orchestrem. V roce 2011 vyšel kompaktní disk s díly Vítězslavy Kaprálové v jejím podání, toto CD získalo mimořádně pochvalné recenze nejenom u nás, ale i ve světě. „Suverénní výrazově i technicky“ – Boris Klepal o provedení Koncertu pro klavír Jana Nováka v podání Alice Rajnohové za doprovodu Ensemble Opera Diversa.

Pořádá Ensemble Opera Diversa ve spolupráci s Národním divadlem Brno.

Program
Jaroslav Křička: O lásce a smrti, op. 15 (1910)
Vítězslav Novák: Erotikon, šest písní pro hlas a klavír, op. 46 (1912)
-
Vítězslava Kaprálová: Dubnová preludia, op. 13 (1937)
Jan Novák: Horatii carmina pro zpěv a klavír (1959)
Josef Berg: Písně nového Werthera, cyklus písní pro basbaryton a klavír na vlastní text (1962)

Vstupenky v předprodeji Národního divadla Brno.

Více na: www.operadiversa.cz