Příhody lišky Bystroušky

Velkolepá opera oslavující přírodu a věčný koloběh života.

Leoš Janáček (1854-1928)

Výpis představení

libreto: Leoš Janáček
autor: Leoš Janáček
dirigent: Jakub Klecker
režie: James Conway
scéna: Neil Irish
kostýmy: Neil Irish
pohybová spolupráce: Štefan Capko
sbormistr: Pavel Koňárek
asistent režie: Otakar Blaha

Osoby a obsazení

Bystrouška Tereza Merklová Kyzlinková
Malá Bystrouška/Pepík Markéta Toufarová
Zlatohřbítek Jana Hrochová
Revírník Jiří Sulženko
Rechtor/Komár Zoltán Korda
Farář/Jezevec Ladislav Mlejnek
Revírníková/Sova Daniela Straková-Šedrlová
Pásek Mikalaj Charnyshou
Pásková/Datel Jana Iskrová j. h.
Pepík Markéta Toufarová
Frantík Alice Laníková
Harašta Igor Loškár
Kobylka Anna Drápalová
Cvrček Barbora Šejnohová
Skokánek Vojtěch Kundera, Dominik Urbánek
Lapák Jitka Zerhauová
Kohout Andrea Široká
Chocholka Martina Králíková
Sojka Andrea Široká
Modrá vážka Jiří Veselý

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NDB
Dětský sbor Brno, sbormistr Valerie Maťášová
Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno, sbormistr Jakub Klecker

Premiéra 6. listopadu 2008 v Janáčkově divadle

Příhody lišky Bystroušky patří k Janáčkovým nejlyričtějším a nejmelodičtějším operám. Jiskří humorem, laskavým a trošku rozmarně pichlavým zároveň a zaujmou zvláštním pojetím prolínání světa lidí a zvířat, zemitostí, laskavou životní filozofií až mystičností.

Na počátku příběhu o mazané lišce, bylo rozhodnutí brněnské redakce Lidových novin pravidelně přinášet svým čtenářům kreslené obrázky s vtipným textem. Mezi oslovenými malíři byl i Stanislav Lolek (1873-1936), velký milovník přírody a původní profesí myslivec. Lolek se nejdříve zdráhal, ale redaktor Bohumil Markalous v jeho pražského ateliéru objevil schované pod hromadou starého harampádí zaprášené kresby o zuřivém myslivci se zježenými vousy a prohnané lišce. Šéfredaktorovi Arnoštu Heinrichovi se obrázky líbily a pověřil spisovatele Rudolfa Těsnohlídka (1882-1928), aby k nim napsal doprovodné texty. Seriál Liška Bystrouška (původně se měla jmenovat Bystronožka, ale sazeč v tiskárně se spletl) vycházel v Lidových novinách od dubna do června 1920 čtyřikrát nebo pětkrát týdně. Brzy získal oblibu širokého publika a vyšel posléze i jako samostatná knížka.

Domácnost u Janáčků patřila k pravidelným čtenářům Lidových novin a skladatele kreslené příběhy zaujaly. O prázdninách roku 1921 si začal dělat náčrt scénáře nové opery o Bystroušce a pracovat na libretu. Z původní dvaceti tří kapitol seriálu jich vybral deset, zdůraznil svět zvířat a zmenšil množství vystupujících lidských postav a některé sloučil v jednu. Těsnohlídkovo vyprávění končí svatbou Bystroušky a Zlatohřbítka. Janáček se však oproti původní předloze odhodlal k závažné změně a nechal hlavní postavu zemřít, neboť jako pravý dramatik cítil potřebu katarze. Přípravy na komponování opery zahrnovaly i důkladné studium o životě lišek: Janáček si nechal od svého hukvaldského přítele, statkáře Ludvíka Junga, poslat zprávu o tom, kdy lišky dospívají, kolik mívají liščat, jak dlouho jsou březí a jak často vrhnou mladé. Při pobytech v Hukvaldech skladatel často vyrážel do lesa s hajným Sládkem, který vystopoval liščí doupě, a společně pozorovali skotačící mladé lišky.

Příhody lišky Bystroušky měly světovou premiéru v brněnském divadle 6. listopadu 1924. Hudebního nastudování se ujal velký propagátor Janáčkova díla, tehdejší šéf opery dirigent František Neumann. Režie byla svěřena mladému režisérovi Otakaru Zítkovi a výtvarníkem se stal malíř Eduard Milén.

Novou inscenaci Příhod lišky Bystroušky připravil soubor Janáčkovy opery v hudebním nastudování uměleckého šéfa opery a mezinárodně uznávaného dirigenta Tomáše Hanuse a v režii anglického režiséra a intendanta English Touring Opera Jamese Conwaye.  Součástí inscenačního týmu je i anglický výtvarník a scénograf Neil Irish. Inscenace tak představuje zajímavé skloubení české interpretační tradice a neotřelého pohledu anglických inscenátorů na Janáčkovou operní dílo.

Kdy hrajeme

Pátek 1. 04. 19.0021.10
Opera
Leoš Janáček
Velkolepá opera oslavující přírodu a věčný koloběh života.
Janáčkovo divadlo
Sobota 2. 04. 15.0017.10
Opera
Leoš Janáček
Velkolepá opera oslavující přírodu a věčný koloběh života.
Janáčkovo divadlo
Neděle 22. 05. 19.0021.10
Opera
Leoš Janáček
Velkolepá opera oslavující přírodu a věčný koloběh života.
Janáčkovo divadlo
Středa 1. 06. 11.0013.10
Opera
Leoš Janáček
Velkolepá opera oslavující přírodu a věčný koloběh života.
Janáčkovo divadlo