Madama Butterfly

Láska, zrada a smrt v exotickém Japonsku. Nastudováno v italštině s titulky českého překladu.

Giacomo Puccini (1858-1924)

Výpis představení

autor: Giacomo Puccini
libreto: Luigi Illica, Giuseppe Giacosa
dirigent: Jaroslav Kyzlink
režie: Jiří Nekvasil
scéna: Daniel Dvořák
kostýmy: Marie Blažková
sbormistr: Pavel Koňárek
pohybová spolupráce: Ladislava Košíková
asistent dirigenta: Jaromír Krygel
asistent režie: Barbora Hamalová

Osoby a obsazení

Cio-Cio-San (Madama Butterfly) Adriana Kohútková, Csilla Boross, Božena Ferancová
Suzuki Jana Wallingerová
Kate Pinkerton Jitka Klečanská, Radana Weidlichová
Pinkerton Peter Berger, Pavel Černoch
Sharpless Roman Janál, Daniel Čapkovič
Goro Zoltán Korda, Petr Levíček
Yamadori Petr Císař, Jakub Tolaš, Igor Loškár
Bonzo Jan Hladík, Jiří Klecker
Yakuside Tomáš Krejčiřík, Milan Rudolecký
Komisař - úředník David Nykl, Jan Šťáva
Matka Jana Iskrová
Teta Martina Králíková
Sestřenice Hana Koňárková, Ivona Špičková
Dítě Tereza Straková, Kateřina Prokešová, Alžběta Janíčková

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NDB

Premiéra 13. listopadu 2009 v Janáčkově divadle

Druhá polovina devatenáctého století a počátek dvacátého byly ve znamení fascinace japonskou kulturou. Také literatura přibližující západním čtenářům exotickou zemi byla velice populární. V roce 1898 vyšla v lednovém čísle časopisu Century Magazin povídka Madame Butterfly, jejímž autorem byl americký právník a spisovatel John Luther Long (1861-1927). Dle Longova tvrzení mu jako základ povídky posloužil skutečný příběh, který mu vyprávěla jeho sestra paní Correll. Ta Japonsko navštívila se svým manželem misionářem a údajně se setkala v Nagasaki se skutečným synem Butterfly Tomem Gloverem. Ten jí vyprávěl o vztahu matky a britského obchodníka a o jejím pokusu o sebevraždu.

Longova povídka zaujala spisovatele, režiséra a producenta Davida Belasca (1853–1931), který ji adaptoval do podoby jednoaktové hry. Premiéra se konala s velkým úspěchem 5. března 1900 v Herald Square Theatre. Ještě téhož roku se Belasco vypravil s Madame Butterfly na turné do Londýna. Shodou okolností se ve stejné době nacházel i Giacomo Puccini. Intendant Covent Garden Frank Nielson ho upozornil na úspěšnou Belascovu hru o malé Japonce. Na Pucciniho hra hluboce zapůsobila a pověřil Ricordiho, aby vyjednal s  Belascovým agentem v New Yorku oficiální práva na Madame Butterfly.

Jakmile byla smlouva podepsána, Pucciniho libretisté Giacosa a Illica, jeho věrní spolupracovníci na operách Bohéma a Tosca, se pustili do práce. Úspěšně pokračující práce na Madama Butterfly byla přerušena v únoru 1903. Za mlžně noci havaroval Puccini se svým novým automobilem na cestě nedaleko Luccy a trvalo několik měsíců, než se zotavil. Nicméně v následujících měsících se zvolna vrátil k práci a na konci roku byla opera hotova. Premiéra 17. února 1904 v milánském Teatro alla Scala se však zcela nečekaně změnila v naprosté fiasko. Puccini okamžitě stáhnul operu z repertoáru a pustil se do práce na změnách. O tři měsíce později se světu představila Madama Butterfly taková, jakou ji známe dnes. Premiéra se konala v Teatro Grande v Brescii 28. května 1904. Nepředpojaté obecenstvo bylo okouzleno a dojato. Puccini zvítězil na celé čáře a Butterfly je od těch dob trvalou součástí repertoáru operních scén celého světa milována publikem i interprety.

Kdy hrajeme

Středa 30. 04. 19:00 - 21:50
Opera
Giacomo Puccini Vstupenky
Láska, zrada a smrt v exotickém Japonsku. Nastudováno v italštině s titulky českého...
Janáčkovo divadlo