Minioperní miny explodují v atriu brněnské Reduty

Září je zejména na jižní Moravě měsícem mladého vína. Brněnský Ensemble Opera Diversa si pro tento čas připravil  trochu netradiční večer bujarých minioper, inscenovaných tentokrát v atriu brněnské Reduty, tedy tam, kde se obvykle nehrává.  

Výběr obzvláště explozivních hudebních „min“ autorského tandemu libretisty Pavla Drábka a skladatele Ondřeje Kyase bude nastražen v prostorách atria Reduty a jemu přilehlých zákoutích. Anekdotické operní miniatury tak rozezní a rozehrají tento zajímavě členěný prostor v rozverném i poetickém tónu.

Ensemble Opera Diversa připravuje program, který se ohlíží zpět, téměř až do doby svého vzniku, a předkládá publiku tvorbu, která formovala jeho výjimečnou poetiku a získala si časem řadu příznivců. „Koncepčně se snažíme pojmout tenhle program tak, aby byl jednak takovým průřezem, tím, co pro ksicht Diversy mělo naprosto klíčový význam, a to jsou právě miniopery. Zároveň se jim ale snažíme dát ještě něco navíc a něčím překvapit – třeba i diváka, který je všechny už viděl. Dramaturgie celého večera odkazuje k něčemu mladému, ještě nezralému a zároveň explozivnímu – jako burčák, když se zavře do lahve – je to takové obrazné vinobraní našich minioperních bobulí, trochu sladkých, trochu trpkých, trochu poetických…“ říká režisér Tomáš Studený.

V programu se diváci mohou těšit i na některé už dlouho neuváděné kousky, například Chůzi aneb Podpatek, pinč a paní, kterou premiérovala dnešní sólistka Curyšské opery Ivana Rusko v kavárně Spolek. Dále zazní Loupežnická nevěsta, Zpívající ženich, Listonoš aneb Krytí plemenné kočky a Metařka listí nebo části z labské trilogie Mluvící dobytek aneb Tajemné kosti.

V hlavních rolích vystoupí sopranistka Hana Škarková, barytonista Aleš Janiga a tenorista Jakub Tuček. K nim se připojí další členové souboru, mezi nimiž na svůj diversní sólový debut čeká talentovaná mladá dvojice, mezzosopranistka Pavla Radostová (JAMU) a barytonista Michal Marhold (Konzervatoř Brno). Komorní ansámbl povede Jan Bělohlávek.

Pavel Drábek | Ondřej Kyas
MINIOPERNÍ MINY
Průřez minioperní tvorbou Ensemblu Opera Diversa

Středa 24. 9. 2014 v 19 h
Divadlo Reduta, Zelný trh 4, Brno

režie: Tomáš Studený

V hlavních rolích:
Hana Škarková, Aleš Janiga, Jakub Tuček, Pavla Radostová, Michal Marhold.

Hrají: Jan Bělohlávek (housle), Lubor Pokluda (klarinet), David Křivský (viola), Pavel Horák (fagot), Michal Vojáček (flétna), Romana Mazáková (hoboj), Lukáš Svoboda (violoncello), Monika Šujanová (cembalo)

Vstupenky k dostání v předprodeji Národního divadla Brno.