Na festivalu Janáček Brno 2010 se představí Zuzana Lapčíková

Rozhovor vedla Šárka Motalová.

Hned moje první otázka je asi celkem očekávaná, ale přesto… Máte nějaký hlubší vztah k Leoši Janáčkovi?

Na našich koncertech, kde zaznívají také naše verze Janáčkových kompozic, či autentických předloh jsem při uvádění tohoto repertoáru opakovaně pronesla myšlenku o tom, že kdoko-li kdy čerpal pro svoje hudební vyjadřování zdroje v moravské lidové písni, bude jednou konfrontován s Mistrem. Myslím, že to vystihuje můj vztah k Janáčkovi.

Na minulém ročníku festivalu řekl britský muzikolog John Tyrrell, že pro zahraniční návštěvníky je velmi zajímavé i poučné slyšet díla Janáčka doma, v rodném nářečí. Jaký je váš názor?

Je to opodstatněné. Řeč a její melodika je skutečně východiskem moravských lidových nápěvů, jak nám Mistr krásně ukázal a moravská interpretace Janáčkových děl je od textové složky neoddělitelná.

Mottem letošního festivalu je Janáček versus expresionismus. Tak ještě – jaký vztah máte k expresionismu?

Úplně nechápu termín „versus“. Pro mě je to spíše „a“. Osobně mám pocit, že jsem sama „zamrzla“ v expresionismu.

Na festivalu uvedete alternativní koncert Moravská lidová poezie v jazzovém hávu. Bude nějak souznít s Leošem Janáčkem či s mottem přehlídky?

V posledních několika letech jsem realizovala jen málo vystoupení, kde bych se nezabývala Janáčkem. Tady se budeme samozřejmě koncentrovat ještě intenzivněji.

Koncert se uskuteční v Divadle Reduta, kde jste společně s baletní sólistkou a choregrafkou Hanou Litterovou vymyslely a nastudovaly velmi úspěšnou inscenaci Balady. Nyní budete vystupovat v Mozartově sále. Je to vaše první vystoupení v tomto prostoru?

Divadlo Reduta je neuvěřitelně múzický prostor a skutečně za tu dobu, kdy hrajeme v divadelním sále „Balady“ jsem tady docela zdomácněla, přesto v sále Mozartově budeme koncertovat poprvé a velmi si toho považuji.

Zuzana Lapčíková a její kvintet vystoupí v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2010 20. 11. od 19 hodin v Divadle Reduta. Její koncert má název Moravská lidová poezie v jazzovém hávu.