Nixon v Číně - unikátní možnost spatřit v Brně operu z dob studené války

Nenechte si ujít další přenos představení z Metropolitní opery v New Yorku v HD kvalitě! Vynikající pěvecké obsazení: James Maddalena (Richard Nixon), Janis Kelly (Pat Nixon), Robert Brubaker (Mao Tse-Tung), Kathleen (Kim Chiang Ch'ing), Richard Paul Fink (Henry Kissinger), Russell Braun (Chou En-Lai).  Představení v původní režii Petera Sellarse proběhne za řízení samotného skladatele této opery Johna Adamse.

Image

Nixon v Číně je společným dílem skladatele Johna Adamse, režiséra Petera Sellarse a libretistky Alice Goodman. Světovou premiéru měla tato opera v roce 1987 v americkém Houstonu a rázem bylo jasné, že je to dílo, které bourá dosavadní představy o opeře a otevírá tomuto uměleckému žánru nové možnosti.

Image

„Setkání Nixona s Maem je mýtickým okamžikem světové a zejména americké historie,“ říká skladatel John Adams, který za svůj opus On the Transmigration of Souls (2002) na památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001 získal v roce 2003 Pulitzerovu cenu.

Image

Opera se odehrává v únoru 1972 za nejtemnějších časů studené války. Americký prezident Richard Nixon přijíždí do Číny k historickým rozhovorům s tamním vůdcem Mao Tse-Tungem, najít společnou řeč proti Sovětskému svazu. Nixonova cesta byla po více než dvaceti letech prvním setkáním představitelů USA a Čínské lidové republiky na vysoké úrovni. Započala se tak nová éra vzájemných vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.

Podívejte se na video z představení.