Novou sólistkou Janáčkovy opery NdB se dnes stala Marta Reichelová

Vítáme mezi námi novou sólistku Janáčkovy opery NdB, Martu Reichelovou. Martu můžete vidět již 19. října 2014 v představení Polská krev v Janáčkově divadle.

6.jpg

Marta Reichelová se narodila r. 1985 v Jeseníku. Po absolvování Základní umělecké školy Jeseník v oboru housle a zpěv byla roku 2001 přijata na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě do třídy Mgr. Márie Adamíkové – obor zpěv. Na konzervatoři nastudovala několik rolí, jako např. Barbarina ve Figarově svatbě W. A. Mozarta, Despina v Cosi fan tutte W. A. Mozarta, Coletta v Napraveném opilci Ch. W. Glucka.

V letech 2004–2007 zpívala externě ve sboru Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. Roku 2007 ztvárnila v témže divadle jako host roli Lízy v operetě Hraběnka Marica E. Kalmána. Konzervatoř zakončila koncertem s Janáčkovou filharmonií Ostrava, podporující mladé talenty. Od roku 2007 je posluchačkou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně u prof. Jarmily Hladíkové – obor zpěv, kde získala magisterský titul, a nyní pokračuje na JAMU v doktorském studiu – obor Interpretace a teorie interpretace.

13.jpg

V Komorní opeře JAMU v Brně se zhostila operních rolí, jako Jano v Její pastorkyni L. Janáčka (v rámci festivalu Janáček Brno 2008), Anča ve Frašce o kádi E. Zámečníka, Monica v Mediu G. C. Menottiho, Carolina v Il matrimonio segreto D. Cimarosi či Serpina v La serva padrona G. B. Pergolesiho.

Od roku 2011 začala pravidelně hostovat v několika českých divadlech. V Slezském divadle Opava získala roli Mařenky v opeře E. Humperdincka Perníková chaloupka.
Od roku 2013 vystupuje také na prknech Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde ji mohou diváci vidět v roli Fenicie v opeře B. Martinů Voják a tanečnice.
Další krásnou příležitost dostala v Národním divadle Brno, když nastudovala roli Dafne ve stejnojmenné opeře autorské dvojice Zouhar – Hanzlík a roli první žínky v Rusalce A. Dvořáka. S touto inscenací odjela v květnu 2014 na turné NDB do Royal Opera House Muscat v Ománu.

Doposud se zúčastnila několika pěveckých soutěží, např. Dittersova soutěž v komorní hudbě – 1. místo (Vidnava, 2004), Pěvecká soutěž Olomouc – 2. místo a cena za nejlepší interpretaci skladby W. A. Mozarta (2006), Mezinárodní pěvecká soutěž Žďár nad Sázavou – 2. místo (2011), J:opera Gesangswettbewerb (Rakousko) – 2. cena za interpretaci, kterou udělil Institut für Gesang und Musiktheater der Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, zvláštní cena agentury Opera4u (Mag. Kurt – Walther Schober) a zvláštní cena divadla v Kielu (2011).

V roce 2013 byla ve Vídni vybrána do finálových kol Mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu.
V témže roce získala na pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech několik cen – 2. cena v kategorii OPERA, cena SND v Bratislavě, cena Carangelo Belcanto Academy, cena Beno Blachuta, cena Karlovarského symfonického orchestru.

10.jpg

Pravidelně navštěvuje mezinárodní interpretační kurzy a masterclass v Česku i v zahraničí u známých pěvců, jako Peter Dvorský, Snezana Nena Brzakovic, Regina Renzowá Jürgens, Regina Schörg, Dagmar Livorová. Její aktivity směřují také na koncertní pódia u nás a v zahraničí, např. Classical Music Festival in Afyon (Turecko, 2009), Klassik – Konzert in Wien (Operntalente, 2010), Hudební festival Karla Ditterse von Dittersdorf (2010), X. ročník varhanního festivalu v Jeseníku (2012), Koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava – Jeunesses musicales (2014).

V březnu 2014 měla možnost premiérovat skladbu „Trebbia“ – zpěv duše Sv. Rocha hudebního skladatele Juraje Filase, která zazněla na předávání Evropských cen Trebbia 2014 ve Španělském sálu Pražského hradu. Skladbu doprovázel symfonickéhý orchestr FOK v čele s dirigentem Rastislavem Štúrem.

Dále spolupracuje s Filharmonií Brno, s Janáčkovou filharmoií Ostrava, s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou, s klavíristy Richardem Pohlem a Michalem Zátopkem, Moravským triem, chlapeckým pěveckým sborem Pueri Gaudentes, Woperou sérijou, výzkumným centrem hudebního/operního divadla (VCHOD).

Marta Reichelová se zaměřuje na operní, operetní repertoár, písně a díla pro koncertní provedení.

Více informací najdete na www.reichelova.com