Off programy

Giuseppe Verdi

Requiem

dirigent: Peter Feranec

sbormistr: Josef Pančik

soprán: Anda - Louise Bogza

mezzosoprán: Dubravka Šeparović Mušović / Helena Zubanovich

tenor: Michal Lehotský

bas: Gustáv Beláček

Soubor Janáčkovy opery NDB

15. listopadu 2013, Janáčkovo divadlo

V roce 2013 slavíme hned několik významných výročí světoznámých skladatelů. Mezi ně patří i Giuseppe Verdi, jehož 200leté výročí narození již soubor Janáčkovy opery připomněl uvedením Sicilských nešporů. Další projekt věnovaný tomuto mimořádnému skladateli bude z oblasti hudby duchovní. Verdiho hudebně nesmírně působivé Requiem vzniklo v roce 1874 na památku Alessandra Manzoniho, italského básníka a spisovatele, kterého skladatel obdivoval. V díle, které bývá již od dob svého vzniku uváděno jako koncert nikoliv jako součást liturgického obřadu, skladatel nezapřel velkého divadelníka a dramatika. Koncert je součástí verdiovského festivalu, který proběhne v měsíci listopadu s mezinárodní účastí.

Představení festivalu G. Verdiho: 9. 11. Aida, 12. 11. Traviata, 13. 11. Nabucco, 15. 11. Requiem, 17. 11. Sicilské nešpory

Zarzuela Gala

dirigent: David Hernando Rico, Španělsko

soprán: Ana Carolina Diz, Argentina

tenor: Rafael Álvarez, Mexiko

31. 12. 2013, Janáčkovo divadlo

Zarzuela je španělský hudebně dramatický žánr, který získal jméno po královském loveckém zámku Palacio de la Zarzuela, kde se uskutečnilo představení prvního z děl, která měla ve Španělsku od dob baroka obrovskou popularitu. Původně mytologická dramata s písněmi a tanci se postupně změnila v romantická díla podobná nám dobře známé operetě. Oslavte příchod nového roku v podmanivém rytmu melodií vycházejících ze španělské lidové hudby v podání umělců nejpovolanějších, pod taktovkou španělského dirigenta Davida Hernanda Rica a v provedení argentinské sopranistky Any Caroliny Diz a mexického tenoristy Rafalea Álvareze.