+

Opera na Špilberku 2019

  • La traviata Spilberk - MBudikova_MuMB (06)
  • La traviata Spilberk - MBudikova_MuMB (30)
  • Nabucco-spilberk 2016_MWecker MUMB (03)
  • Nabucco-spilberk 2016_MWecker MUMB (11)
  • Nabucco-spilberk 2016_MWecker MUMB (38)

Teplé letní večery je nejlepší strávit pod hvězdami s hudbou, a proto soubor Janáčkovy opery NdB přináší již čtvrtým rokem operní představení do romantického prostředí hradu Špilberk.

Přelom června a července bude patřit italské klasice i české operetě. Verdiho La traviata náleží právem mezi nejoblíbenější operní tituly, nakonec i vlastní životní zkušenost z dlouho nelegalizovaného vztahu s milovanou ženou inspirovala velkého mistra italské opery k nepřekonatelnému ztvárnění příběhu o velké lásce a sebeobětování. V hlavních rolích vynikající slovenská sopranistka Marií Fajtovou (Violetta), Tomáš Juhás (Alfredo) a Svatopluk Sem (Germont). Léto má být především zábava a tu je v operetě Oskara Nedbala Polská krev rozhodně postaráno a to za doprovodu takových hitů, jako jsou Blondýnky něžné, Jsem jeden z diplomatů či Slyšte jen, jak ten valčík zní. Ráznou Helenu Zarembovou ztvární Andrea Široká, která musí napravit hlavu rozhazovačného a záletného Bola – Ondřeje Koplíka s menší pomocí svého otce a diplomata Zaremby – Jana Šťávy. V posledním operním představení se promění nádvoří brněnského hradu na Řím, kde se odehraje milostné i politické drama jedné letní noci, Pucciniho Tosca. V hlavních rolích vynikající Maida Hundeling (Tosca), Luciano Mastro (Cavaradossi) a Jiří Sulženko (Scarpia).

            Sezonu začneme ještě v prázdninovém duchu, neboť se vydáme na jih Španělska do Sevilly. Příběh o střetu dvou rozdílných světů – toho nevázaného bez pravidel cikánky Carmen a spořádaného světa dona Josého, který se po setkání s Carmen zřítí jako domeček z karet, aby skončil destrukcí a vraždou, inspiroval jednu z nejlepších francouzských oper a Bizet, přestože ve Španělsku nikdy nebyl, v hudbě zachytil mistrně nejen drama mezi hlavními postavami, ale i živočišnou španělskou atmosféru. V Seville ještě zůstaneme i v dalším představení. Rossiniho prohnaný lazebník Figaro je připraven vždy pomoci, obzvlášť když se jedná o lásku a ošálení starého protivného doktora Bartola. Lazebník sevillský se vrací na repertoár i s částečně novým obsazením, k Andreji Široké (Rosina), Jiřímu Sulženkovi (dr. Bartolo) a Davidu Nyklovi (don Basilio) se tak v této sezoně připojí Roman Hoza (Figaro) a Ondřej Koplík (Almaviva). I poslední srpnový den bude patřit humoru a Nedbalově Polské krvi. Letní sezonu na Špilberku uzavřou slavná díla Giuseppe Verdiho. Opera o cestě židovského národa ke svobodě Nabucco s Luisem Cansinem, A. L. Bogzou a Jiřím Sulženkem v hlavních rolích a La traviata s Janou Šrejma Kačírkovou (Violetta), Peter Berger (Alfredo) a Svatoplukem Semem (Germont).

30. 6. 2019 ve 20.00
Giuseppe Verdi: La traviata
on-line vstupenky

4. 7. 2019 ve 20.00
Oskar Nedbal: Polská krev
on-line vstupenky

6. 7. 2019 ve 20.00
Giacomo Puccini: Tosca
on-line vstupenky

27.8. 2019 v 19.00
Georges Bizet: Carmen
on-line vstupenky

29.8. 2019 v  19.00
Gioachino Rossini: Lazebník sevillský
on-line vstupenky

31. 8. 2019 v 19.00
Oscar Nedbal: Polská krev
on-line vstupenky 

1. 9. 2019 v 19.00
Giuseppe Verdi: Nabucco
on-line vstupenky

3. 9. 2019 v 19.00
Giuseppe Verdi: La traviata
on-line vstupenky

Vstupenky on-line nebo v Zákaznickém centru, Dvořákova 11, Brno. 

 

 

Kdy hrajeme