Talentová soutěž OPERA STAR skončila

Podívejte se, jak vypadalo finále prvního ročníku velké talentové soutěže pro neprofesionální operní pěvce.

FINÁLE OPERA STAR. Janáčkovo divadlo. Sobota 12. 5. 2012.

Soutěž pro talentované pěvce, kteří nejsou v profesionálním operním angažmá, realizovala Janáčkova opera NDB v rámci Evropského dne opery 2012 s cílem zviditelnit operní umění mezi širší veřejností.

Soutěžící z ČR a zahraničí (Rakousko, Španělsko, Velká Británie, Slovensko, Ukrajina, Polsko ad.) hodnotila porota ve složení: Gabriela Beňačková – předsedkyně, Eva Blahová, Peter Dvorský, Aleš Briscein, Leona Machálková, Marian Vojtko, Jiří Morávek.

Jedenáct finalistů soutěže talentů OPERA STAR vystoupilo v Janáčkově divadle. Původně mělo ze semifinále vzejít deset. Porota se ale rozhodla pro jedenáct. „Musím říct, že jsme byli překvapeni výkony soutěžících,“ uvedl v pátek po neveřejném semifinále jeden z porotců a evropský tenorista Aleš Briscein, „Nebylo jednoduché vybrat deset finalistů, nakonec jsme se dohodli, že postoupí jedenáct soutěžících.“

Každý z účastníků finále si zvolil jednu árii. Zazněly tady ukázky  z Mozartových oper, Verdiho, Donizzetiho a děl dalších světových skladatelů. Mezi soutěžícími finalisty byli studenti operního zpěvu, masérka, servírka, manažerka, řidič kamionu… Aktivní vztah k opeře dokázali svými výkony, protože každý z nich se kromě vlastní profese věnuje i intenzivnímu studiu operního zpěvu. Např. Robert Mikulka, řidič kamionu, začal studovat operu ve svých 33 letech a sklidil u diváků i poroty uznání. Soutěž nebyla ohraničena věkem a nejmladší z účastníků byl dvanáctiletý Dominik Brychta, který se sólovému zpěvu věnuje pět let.

„Pro mne je vždy příjemné slyšet neškolené hlasy,“ řekl po semifinále Aleš Briscein, „nezatížené velkou odborností a provozem, a kteří operu milují.“

Kromě odborné poroty si mohli také diváci zvolit svého favorita a hlasovali prostřednictvím sms zpráv.

Vítězkou divácké soutěže se stala Jana Šelleová z Jezernice (Olomouc) - účetní, která zaujala nejen pěveckým výkonem, ale také emocionálním prožitkem Verdiho árie ze Síly osudu Pace, pace.

Porota v závěru velkého finále uznala, že výběr byl velmi těžký, a proto před vyhlášením absolutního vítěze Opera Star udělila cenu nejmladšímu účastníkovi Dominiku Brychtovi a motivační cenu Růženě Kováčové (servírka).

Absolutní vítězkou Opera Star se stala Olga Rusin z Polska - absolventka Hudební akademie v Krakově zaujala svým výkonem v Mozartově árii z  Cosi fan tutte – Come scoglio immoto resta. Její účinkování v Janáčkově opeře NDB je nyní v jednání.

”Miluji zpěv a vystupování, divadlo mě fascinuje. Je to jako obrovský organismus, který vytváří emocionální světy. Zpívám odjakživa, ale nikdy mě nenapadlo, že lidský hlas může být tak barevný a přinášet taková emocionální poselství. Můj život už nikdy nebude takový, jako byl, než jsem poznala operu.” To jsou slova vítězky Olgy Rusin.

„Je to mimořádné setkání při mimořádném projektu,“ uvedla moderátorka večera Martina Kociánová. „Není jednoduché určit vítěze v profesi, v níž nelze výsledek zvážit, změřit. Vítězem je tady opera a hudba a my jsme ti, kteří měli štěstí být k tomu přizváni.“

Leona Machálková uzavřela OPERA STAR slovy: „Tato akce oslavila svátek opery důstojně a jsem ráda, že jsem mohla být při tom.“

Seznam finalistů:

→ Lucie Karafiátová

→ Dominik Brychta

→ Jana Šelleová

→ Maria Helienek  (Rakousko)

→ Robert Mikulka

→ Růžena Kováčová

→ Jiří Rajniš mladší

→ Ilona Fijal-Zajac (Polsko)

→ Igor Loškár (Slovensko)

→ Olga Rusin (Polsko) absolutní vítězka

→ Makaryi Pihura (Ukrajina)