Operní premiéry

ZDENEK MERTA (*1951)

RULETA

dirigent: Jakub Klecker, režie: Stanislav Moša
premiéra: 9. září 2011 v Mahenově divadle

Po velmi úspěšných muzikálech Sny svatojánských nocí, Bastard, Babylon, Svět plný andělů či Zahrada divů vzešla z dílny známé autorské dvojice skladatele Zdenka Merty a libretisty a režiséra Stanislava Moši první opera s názvem Ruleta, která měla úspěšnou premiéru ve Státní opeře Praha v roce 2004. Jejími ústředními postavami jsou mladý pár, Vít a jeho žena Sára. Ti se po návštěvě kasina stávají obětí bizarního kolotoče zvláštních náhod a situačních zvratů, které vyústí v tragický konec – a nebo to všechno byl jen podivný sen?... Na brněnské jeviště vstoupí s touto téměř surrealistickou detektivkou současná česká opera. Spolu s ní se do Národního divadla Brno jako režisér vrací i Stanislav Moša, který se zde v roce 2000 představil úspěšnou inscenací opery Andrea Chénier od Umberta Giordana.

EBERHARD STREUL (*1941)

PAPAGENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU (Papageno spielt auf der Zauberflöte)

dětská opera podle Kouzelné flétny W. A. MOZARTA (1756 – 1791)
dirigent: Ondrej Olos, režie: Tomáš Pilař
premiéra: 25. listopadu 2011 v Divadle Reduta

Dětské projekty jsou velmi důležitou součástí repertoáru Janáčkovy opery. Po řadě úspěšných workshopů pro děti a mládež připravuje soubor opery představení přímo určené nejmenším divákům. V úpravě současného německého skladatele Eberharda Streula budou mít možnost nahlédnout v doprovodu veselého ptáčníka Papagena do Mozartovy Kouzelné flétny, opery o lásce prince Tamina a krásné Paminy.  Aby vysvobodil Paminu ze zajetí kouzelníka Sarastra, musí Tamino v doprovodu Papagena a s aktivní pomocí dětského publika podstoupit řadu zkoušek. Inscenace bude uvedena v české premiéře.

JACQUES OFFENBACH (1819 – 1880)

PERIKOLA (La Périchole)

hudební nastudování: Caspar Richter, režie: v jednání
premiéra: 6. ledna 2012 v Janáčkově divadle

Každá z vrcholných operet Jacquesa Offenbacha představuje originální dílo, které dokáže zaujmout svěžím příběhem a svébytnou atmosférou. Výjimkou není ani méně uváděná Perikola, jejíž děj se odehrává v netradičním exotickém prostředí jihoamerického Peru, kde se dva pouliční zpěváci dostanou do víru intrik na dvoře peruánského místokrále. Láska a chytrost zpěvačky Perikoly však nakonec slaví svůj triumf. Jako předobraz pro postavu titulní hrdinky posloužila osobnost nejznámější latinskoamerické herečky, zpěvačky a tanečnice z 18. století Micaely Villegas, hrdinky mnoha literárních děl, např. i nestárnoucí jednoaktovky Prospera Meriméa Kočár nejsvětější svátosti. Hudební nastudování bude dílem hudebního šéfa NDB Caspara Richtera, jenž je uznávaným odborníkem na Offenbachovo operetní dílo.

ANTONÍN DVOŘÁK (1841 – 1904)

RUSALKA

dirigent: Jaroslav Kyzlink, režie a choreografie: Karine Guizzo
premiéra: 24. února 2012 v Janáčkově divadle

Rusalka je jednoznačně nejúspěšnějším operním dílem Antonína Dvořáka. Překrásný pohádkový příběh, jehož základy tkví v teskné pohádce dánského spisovatele H. Ch. Andersena, vypráví o velké lásce, štěstí i bolu ze zklamání a zoufalství, které Dvořákova hudba vykresluje v jímavých melodiích. Jen málokdo toto jedinečné dílo nezná: na scénách všech operních divadel ve světě si našlo své stálé místo. V roce 2011 oslaví Rusalka stodesáté výročí od svého vzniku, přesto za celou dobu neztratila nic ze své svěžesti a přitažlivosti. Naopak, nachází stále nové obdivovatele i v řadách nejmladších generací. Inscenace bude dílem významné nizozemské choreografky a spolupracovnice Jiřího Kyliána Karine Guizzo, která se brněnskému publiku představila mimořádným site-specific projektem Floating Castles na Mezinárodním festivalu Janáček Brno 2010.

RICHARD STRAUSS (1864 – 1949)

ELEKTRA

dirigent: Caspar Richter, režie: Rocc
premiéra: 18. května 2012 v Janáčkově divadle

Mýtický příběh se odehrává po skončení trojské války. Elektra spolu se svým bratrem Orestem zavraždí vlastní matku a jejího milence, aby tak pomstila násilnou smrt svého otce. Příběh zpracoval na základě slavných antických předloh Hugo von Hofmannsthal do podoby jednoaktové opery. Ta stála na počátku jeho plodné spolupráce se skladatelem Richardem Straussem. Výsledkem je strhující hudební drama prodchnuté děsem a hrůzou krvavého zločinu, ve kterém Strauss překonal i své předchozí mistrovské dílo Salome. Režie se ujme Rocc, umělecký šéf opery ND, s jehož osobitým stylem se brněnští diváci mohli seznámit v jeho předchozích inscenacích Glassovy opery Kráska a Zvíře či Rossiniho Popelky. Straussova Elektra, jedno ze stěžejních děl operní literatury 20. století, bude v Brně uvedena po dlouhých 85 letech.