Operní přenosy na OperaVision.eu

Asociace Opera Europa a třicítka operních domů z osmnácti zemí spojily síly a po úspěchu The Opera Platform přinášejí s přispěním programu Evropské unie Kreativní Evropa projekt OperaVision. Součástí iniciativy je i Národní divadlo Brno, které v letetch 2018-2020 uvede tři inscenace v přímém přenosu do celého světa prostřednictvím OperaVision. První bude nová inscenace Příhod lišky Bystroušky v listopadu 2018.

Od čtvrtka 12. října 2017 mohou milovníci opery i nováčci v tomto žánru navštívit internetovou platformu vytvořenou asociací operních domů a festivalů Opera Europa. Prvním bezplatným přenosem operní inscenace bude Pelleas a Melisanda skladatele Clauda Debussyho z berlínské Komické opery, a to v neděli 15. října 2017.

OperaVision přináší zájemcům bohatý výběr ukázek z operních představení, rozhovorů a dokumentů včetně možnosti dopodrobna se seznámit se čtyřmi stoletími existence tohoto uměleckého žánru. Pro operní nadšence představuje OperaVision příležitost podrobně prozkoumat inscenace z Evropy i mimo ni, rozšířit si tak dosavadní znalosti a vytříbit si schopnost porozumět tomuto žánru. Sekce The Opera Academy umožňuje přístup k bohatému výběru audiovizuálních zdrojů, jejichž nabídka sahá od krátkých klipů ze zkoušek až po rozhovory s významnými osobnostmi.

Mladí diváci, jejich rodiče i pedagogové mohou objevit pestrý operní svět opery skrze jim určený obsah uspořádaný podle různých věkových skupin.

OperaVision oslaví Evropský rok kulturního dědictví 2018 bohatým programem, který poukáže na různorodost a význam opery v současné Evropě. Konkrétní detaily iniciativy budou oznámeny na konci letošního roku.

Projekt OperaVision staví na úspěchu The Opera Platform, dřívějšího projektu iniciovaného asociací Opera Europa a spolufinancovaného programem Kreativní Evropa, který za dva a půl roku existence zaznamenal přes tři miliony shlédnutých videí uživateli z celého světa. Další podpora z programu Kreativní Evropa garantuje aktivity OperaVision do prosince 2020.

15. října 2017

Pelleas a Melisanda
Claude Debussy

Komická opera Berlín
Živě

20. října 2017

La traviata
Giuseppe Verdi

Verdi Festival v Bussetu

28. října 2017

Zlato Rýna
Richard Wagner

Opera North Leeds

3. listopadu 2017

Figarova svatba
Wolfgang A. Mozart

Garsington Opera

4.; 11.; 18. listopadu 2017

Valkýra
Richard Wagner

Opera North Leeds

24. listopadu 2017

Číňanky
Christoph W. Gluck

Palau de les Arts Valencia

25. listopadu; 2. a 9. prosince 2017

Siegfried
Richard Wagner

Opera North Leeds

10. prosince 2017

Legenda Bałtyku
Feliks Nowowiejski

Poznaňská opera
Živě

15. prosince 2017

Dialogy karmelitek
Francis Poulenc

La Monnaie De Munt Brusel
Živě

16. ; 23. ; 30. prosince 2017

Soumrak bohů
Richard Wagner

Opera North Leeds

22. prosince 2017

Jeníček a Mařenka
Engelbert Humperdinck

Maďarská státní opera