Operní sezonu zahájí Bludný Holanďan

Od začátku srpna probíhají intenzivní zkoušky na premiéru Wagnerova Bludného Holanďana . Na první operní premiéru nové sezony se můžete těšit už za dva týdny! 

Pod hudebním nastudováním je podepsaný dirigent NDB Jakub Klecker, režie se poprvé v Janáčkově opeře ujímá šéf činohry Slovenkého národného divadla v Bratislavě Roman Polák. V jeho inscenacích se spojuje intelektuální přístup s emocionálním: zájem o propojení biologického, psychologického a společenského pohledu na člověka vede až k šokujícímu odkrývání tajemného a temného nitra postav. Nedílnou součástí režijní koncepce je scéna, tvořená červenými a černými gumami, nataženými po celé délce jeviště, tvořícími osnovu, do níž se zpěváci noří a opětovně v ní objevují. „Scéna je minimalistická, řekl bych, že místy až industriální. Zároveň ale plná symboliky. Hojně využíváme jevištní technologie, která Janáčkovo divadlo má – točny, stoly, které mohou zajíždět pod jeviště nebo z něj naopak vyjíždět. Odhalené konstrukce se nesnažíme nijak maskovat – naopak. Dodávají představení realistický rozměr, přibližují nás životu dnešních námořníků na lodi nebo ropné plošině. Neinscenujeme žádné Piráty z Karibiku,“ uvedl scénograf Pavel Borák.

V titulní roli se představí Frank Friedrich Blees a Richard Haan. V roli Senty uvidíte maďarskou sopranistku Szilvii Rálik, alternovat se bude s naším stálým hostem Ivetou Jiříkovou. V dalších rolích se můžete těšit na výkony Jiřího Sulženka, Jevhena Šokala (Daland) a Ivana Choupenitche a Nikolaje Višňakova (Erik).

Slavnostní premiéru 27. září věnujeme dirigentovi a šéfovi brněnské opery Františku Jílkovi, jehož 100. výroční narození a 20. výročí úmrtí si letos připomínáme.

U příležitosti premiéry vás zveme na světelnou show na náměstí Svobody. Nenechte si ujít tento neopakovatelný zážitek a buďte v pátek 20. září od 21:00 hodin u toho, až náměstí zaplaví rozbouřené moře a z úkrytu vypluje loď s rudými plachtami…!