+

Otakar Zich: Vina - scénický koncert | Ensemble Opera Diversa

  • zich

Scénický koncert se uskuteční v s obotu 9. června ve 20:00, divadlo Reduta - Mozartův sál. Masarykova universita ve spolupráci s NdB a Ensemble Opera Diversa

VINA – scénický koncert

Ukázky z opery, na kterou léta sedal prach

Autor: Otakar Zich
Předloha: Jaroslav Hilbert
Hudební nastudování: Filip Urban
Úprava pro dva klavíry: Brian Locke
Režie večera: Vojtěch Orenič

1. klavír: Jiří Hrubý
2. klavír: Jitka Houfová

průvodní slovo: Tomáš Žilinský

Osoby a obsazení:
Paní Mařáková: Jitka Zerhauová
Mína Mařáková: Marta Reichelová
Jiří Mařák: Tadeáš Hoza
Stanislav Hošek: Václav Vallon
Karel Uhlíř: Aleš Janiga

   V úterý 14. března 1922 měla v pražském Národním divadle premiéru opera Otakara Zicha Vina na slova stejnojmenného dramatu Jaroslava Hilberta. Na repertoáru se udržela dvě sezóny a měla úctyhodných patnáct repríz. Další uvedení se konalo u příležitosti autorových 50. narozenin v roce 1929 a od té doby ji nikdo neslyšel.

   Otakar Zich je známý jako estetik, muzikolog, teatrolog i jako literární vědec. Zároveň však byl i hudebním skladatelem, bohužel však většina jeho děl upadla v zapomnění. Ve snaze připomenout tuto významnou osobnost české kultury vzniká v rámci mezinárodní konference o přínosu Otakara Zicha k strukturálnímu přístupu k umění (na jeho myšlenky navazoval Pražský lingvistický kroužek), kterou pořádá Masarykova universita, ojedinělý projekt. Ve spolupráci Národního divadla Brno, Ensemble opera Diversa a Katedry divadelních studií Masarykovy university zazní na jevišti Reduty pro jeden jediný večer části jeho opery Vina. Kanadský muzikolog Dr. Brian Locke vybral pouze pro tuto příležitost části opery a upravil je pro dva klavíry. Jedná se o mimořádnou příležitost seznámit se s dílem významné české osobnosti, které na českých jevištích a v koncertních síních neznělo skoro sto let.


Kdy hrajeme