Pavel Koňárek

  • pavel ko˛ßrek-2

Pavel Koňárek vystudoval obor dirigování sboru ve třídě J. Pančíka a obor dirigování orchestru u J. Zbavitele na JAMU. V Národním divadle Brno pracuje od roku 1997, nejprve jako asistent sbormistra, od roku 1999 jako sbormistr Janáčkovy opery. Nastudoval zde více jak dvě desítky operních inscenací (např. G. Donizetti: L´elisir d´amore, Maria di Rohan, U. Giordano: Andrèa Chenier, W. A. Mozart: Don Giovanni, Le nozze di Figaro, G. Verdi: Un ballo in maschera, Simone Boccanegra, Rigoletto, Macbeth, G. Rossini: Il barbiere di Siviglia, La Cenerentola, G. Puccini: Madame Butterfly,  E. W. Korngold: Die Tote Stadt, Das Wunder der Heliane, A. Dvořák: Rusalka, L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky, R. Wagner: Der Fliegende Holländer, R. Strauss: Elektra, M. Ivanović: Čarokraj a další). Se sborem Janáčkovy opery, který je odbornou veřejností dlouhodobě vysoce oceňován, se představuje nejen na domovské scéně Janáčkova divadla v Brně, ale i v zahraničí, v nedávné době např. ve Španělsku, Německu či Rakousku. V letech 2004 a 2006 se se souborem Janáčkovy opery zúčastnil několikatýdenního turné po Japonsku, v roce 2014 se zúčastnil zájezdu do Ománu. 

         Od roku 1995 je uměleckým vedoucím a sbormistrem Akademického sboru Žerotín, který působí při Moravské filharmonii Olomouc a se kterým nastudoval nejen obsáhlý repertoár a capella, ale i řadu vokálně – instrumentálních děl. Pod jeho vedením sbor absolvoval více jak 200 koncertů doma i v Evropě, pravidelně účinkuje na renomovaných tuzemských hudebních festivalech, natáčel pro S-W Rundfunk Baden – Baden, pro firmu Vienna Modern Masters i Český rozhlas a stal se laureátem několika sborových soutěží.

            V letech 1989 – 2005 byl členem a asistentem dirigenta Brněnského akademického sboru a od roku 2001 do roku 2010 vyučoval na Katedře muzikologie Univerzity Palackého v Olomouci. V současné době je externím pedagogem Konzervatoře evangelické akademie v Olomouci, odborným asistentem na JAMU v Brně, je pravidelně zván jako lektor kurzů sborového zpěvu a jako sbormistr spolupracuje s Moravskou filharmonií Olomouc na realizaci nahrávek pro zahraniční partnery.