+

Pavla Beranová | Světelný design opery Così fan tutte

  • _OLB0884.jpg

Netestujte vztahy, riskujete, že vaše přítelkyně věnuje svůj cit jinému.

Pavla Beranová vám přiblíží originální koncept světelného designu pro naši premiérovou inscenaci  Così fan tutte.

"Na opeře Così fan tutte je pro mne zajímavá především práce se záměrně bombastickou scénou. Výrazná sopka, pokojíčky, stěny, to jsou všechno věci, se kterými si mohu světelně hrát, musím však spolupracovat i se scénografií a přizvat ji do této hry. To je rozhodně něco jiného, než tvořím třeba pro současný tanec, se světlem zde pracuji úplně jiným způsobem.

Osobně je pro mě nejzajímavějším objektem sopka, která mi ubírá většinu světel, ale na druhou stranu mi umožňuje svítit skrz, do a pod sopku.

Koncepce Anny Petrželkové (režisérka opery) a Evy Jiřikovské (scéna a kostýmy) se odehrává v dekadentním prostředí, které se pomalu rozpadá. Je to palác, v jehož prostředí cítíme nejen morální rozklad, ale také rozklad hmoty. Do tohoto prostředí svítím tak, až to trochu připomíná barokní divadlo. Především v prvním jednání svítím takovým způsobem, že zdůrazňuji palácovost scény. V druhém jednání se postupem doby mé světlo rozpadá, je trochu zlověstné a syrové, stejně jako vývoj opery Così fan tutte."

Kdy hrajeme