Před 120 lety se narodila Marie (Marja) Žaludová

  • LibuseNDB1946-MŽaludova-fArchivNDB.jpg

První Maryša ve stejnojmenné opeře E.F.Buriana na brněnské operní scéně.

Před 120 lety – 7. 4. 1898 se ve Vysokém Mýtě narodila Marie (Marja) Žaludová, česká operní pěvkyně, členka Zemského, později Státního divadla v Brně v letech 1931-1935 a 1937-1956.

Její pěvecké nadání se projevilo již během působení v pěveckém spolku Otakar ve Vysokém Mýtě, kde studovala zpěv u Christiny Morfové. První angažmá Marie Žaludové bylo v ostravské opeře, potom odešla do Bratislavského divadla, s jehož operním souborem hostovala v Barceloně, Praze a ve Vídni, pak působila v Jugoslávii. 

Poprvé vystoupila na brněnské operní scéně již v roce 1925 v roli Markétky v Gounodově opeře Faust a Markétka, v roce 1931 účinkovala v Brně, tentokrát v roli Aidy a předvedla zralý pěvecký i herecký výkon.

Svoje pěvecké umění uplatnila v Pucciniho Tosce, která měla v jejím podání schopnost dramatického výrazu.  Velkou pěveckou vyspělost projevila jako wagnerovská pěvkyně, skvělá byla její Salome R. Strausse, Turandot G. Pucciniho a Leonora v Beethovenově Fideliovi. Byla také znamenitou představitelkou postav v českých operách jako byla Fibichova Šárka, Foersterova Eva, Armida ve stejnojmenné opeře A. Dvořáka, Milada ve Smetanově Daliborovi nebo Libuše téhož skladatele.

Marie Žaludková byla skvělou interpretkou janáčkovských postav, zpívala Jenůfu i Kostelničku v Její pastorkyni, Káťu Kabanovou i Kabanichu v Káti Kabanové. V roce 1935 odešla po několika úspěšných pohostinských vystoupeních do pražského Národního divadla, kde působila dvě sezóny a pak se opět vrátila na brněnskou operní scénu. Zde také vytvořila Maryšu ve stejnojmenné opeře E.F.Buriana při jejím prvním uvedení v Brně. Pěvecký výkon Marie Žaludové procházel od mladoromantického k vysokodramatickému oboru. Měla sytě zvučný soprán značného tónového rozsahu tmavší barvy, jadrně znějící i v nízké poloze. Nejlépe ji proto vyhovovaly hrdinské a temperamentní postavy.

Marie Žaludová patřila k předním sólistům, kteří ve třicátých a čtyřicátých letech formovali brněnskou operní scénu.

Zemřela 14. 12. 1985 v Bechyni.

Eva  Šlapanská