Premiéra nové hry Ensemblu Opera Diversa

Premiéru nové divadelní hry proložené písněmi s názvem Leviatan uvede Ensemble Opera Diversa 8. prosince od 19 hodin v Mozartově sále brněnské Reduty, spolu s reprízou úspěšné adaptace rozhlasové hry Pavla Drábka Everyman čili Kdokoli. Leviatana napsali podle stejnojmenné povídky Josepha Rotha společně s Drábkem také Mark McLaughlin a Lizzy Steel, hudbu k písním složil Ondřej Kyas.

K závěru roku patří nepochybně i trocha zamyšlení a bilancování. Ensemble Opera Diversa ve spolupráci s Národním divadlem Brno připravil na 8. prosince večer dvou divadelních her s písněmi. Každá z nich po svém pojednává o lidské touze i zranitelnosti.

S vlastní smrtelností se pokouší vyrovnat Everyman čili Kdokoli, původní hra s písněmi inspirovaná slavnou středověkou anglickou moralitou. Pavel Drábek nejprve přeložil dobový dramatický text, místo zamýšleného přebásnění však posléze vytvořil novou hru s písněmi, jimž osobitý šansonový charakter vtiskl kmenový skladatel Ensemblu Opera Diversa Ondřej Kyas. Tento nový Everyman vznikl na objednávku Českého rozhlasu jako původní rozhlasová hra v dramaturgii Hany Hložkové a krátce na to se dočkal i scénické podoby v režii a scénografii Tomáše Studeného.

Leviatan vznikl na motivy stejnojmenné povídky rakouského spisovatele Josepha Rotha (1894-1939) z rodiny haličského židovského obchodníka. Je to prazvláštně hořký příběh touhy korálkáře Nissena Picenika. Hru napsal rovněž Pavel Drábek, tentokrát však ve spolupráci se svými studenty na univerzitě v Hullu Markem McLaughlinem a Lizzy Steel. Leviatan je hra o svérázné figurce haličského obchodníčka, jakými se svět povídek Josepha Rotha jen hemží. Nissen Picenik prodává korály a je v tom v celém kraji vyhlášený. Korály ale pro něj nejsou jen šperk. Je to relikvie, zázračný předmět, magický, mocný toho spojit člověka s nejhlubší podstatou života – mořským dnem věčného oceánu, kde se korál tak záhadně rodí. Pro suchozemce je to dar z jiného, nedosažitelného světa a pro Nissena se korál stane ještě něčím víc – zhmotněním touhy po oné věčné oceánské hlubině, kde se onen magický život rodí. A Nissenova touha po moři je tak silná, až je záhadným způsobem zničující. Tolik v kostce příběh.

Počátky Leviatana sahají právě ke hře Everyman čili Kdokoli, k níž bylo třeba hledat vhodný kus do druhé půlky představení pro přibližně stejné obsazení. Na jevišti je trojice potulných herců, kteří vyprávějí a zpívají příběh o čtvrtém člověku: svérázném prodejci korálů Nissenu Picenikovi. Vyprávějí a hrají jednotlivé zlomky děje a zpívají, co lidé u toho zažívají. Tak se skládá mozaika jednoho roztodivného osudu. V hlavních rolích obou her vystupuje Jiří Bartoň. Dále hrají Kateřina Dostalová, Otakar Blaha a Michal Marhold. Kyasovy písně na klavír doprovází Jarmila Šranková, v Leviatanovi se k ní přidají ještě dva další nástroje. Inscenační tým tvoří scénografka Sylva Marková a režisér Tomáš Studený.

Drábek | Kyas
EVERYMAN ČILI KDOKOLI
& LEVIATAN

Dvě hry s písněmi o životě, cestě, touze a smrti.

Účinkují: Jiří Bartoň, Kateřina Dostalová, Otakar Blaha, Michal Marhold.

Klavír: Jarmila Šranková

Režie: Tomáš Studený

Scénografie: Sylva Marková

Pondělí 8. 12. 2014 v 19 hodin, Reduta, Zelný trh 4, Brno (Mozartův sál)

Vstupenky v předprodeji Národního divadla Brno.

Více zde