První operní premiérou bude Zázrak Heliany

Mimořádné operní dílo slavného brněnského rodáka, tvůrce hudby k hollywoodským velkofilmům a držitele dvou Oscarů, Ericha Wolfganga Korngolda, uvedeme v premiéře 27. 9. 2012 v Janáčkově divadle. Inscenace vznikla v koprodukci s Pfalztheater Kaiserslautern.

IMG_9425.JPG Fotografie z inscenace, Theater Kaiserslautern 

Premiéru v Pfalztheater Kaiserslautern provázel mimořádný úspěch u obecenstva i kritiky. Inscenace získala ocenění Objev roku v hodnocení časopisu Opern Welt. Premiéra bude součástí festivalu Janáček Brno 2012.

Hudebního nastudování v Brně se ujal nový hudební ředitel NDB Peter Feranec. Režiséry inscenace jsou Johannes Reitmeier a Heinz Lukas-Kindermann (známý v Brně z inscenací oper Denník Anny Frankové a Nížina). V hlavních rolích se představí Sally du Randt, Derrick Lawrence, Norbert Schmittberg a Jana Wallingerová.  

HP1_Wunder_der_Heliane_847.jpg

Brněnský rodák E. W. Korngold dnes žije v povědomí světové kulturní veřejnosti především jak otec filmové hudby, ale jeho přínos v oblasti koncertní a operní tvorby je stejně tak významný. Zázrak Heliany je Korngoldovou čtvrtou a předposlední operou, jejíž námět skladatel našel v mystickém dramatu Hanse Kaltnekera Heilige. Pro nenaplněnou lásku ke krásné Helianě mocný vládce stíhá všechen lid země. Nikdo nesmí být šťastný, až příchod Cizince, do něhož se vládcova žena Heliane zamiluje, zlomí prokletí a skrze její čistou lásku všechny vysvobodí. Při premiéře dílo nedosáhlo očekávaného úspěchu, avšak dnes se tato monumentální opera vrací znovu na jeviště.

IMG_9406.JPG

P R E M I É R A  27. 9. 2012 v Janáčkově divadle. Reprízy: 30. 9., 26. 10.,  20. 11. 2012 (derniéra)

Projekt je součástí Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2012.