Půjde o mimořádný zážitek!

26. září uvede Janáčkova opera NdB jedinečný  symfonický koncert v podání orchestru Janáčkovy opery pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Právě s ním si můžete přečíst aktuální interview na téma samotného koncertu v rámci Roku české hudby, ale třeba i na téma nové divadelní kampaně.  

Pro koncert české hudby jste zvolil díla od Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Jaký je Váš osobní vztah k těmto skladatelům?

Velmi blízký. A mrzí mě, že jeho operám se v dnešní době dostává tak málo pozornosti. Janáčkovi věnujeme celý festival v listopadu, Martinů operu Hry o Marii budeme premiérovat na jaře příštího roku. Moje velké přání bylo uvést Sedmou symfonii A. Dvořáka a také prezentovat koncertní mistry našeho orchestru.

Pro Vás, coby šéfdirigenta orchestru Janáčkovy opery NdB je operní literatura na denním pořádku. Přistupujete k přípravě symfonického koncertu nějak speciálně?

Jsem velmi šťastný, že se mi podařilo zařadit tento program k oslavám Roku české hudby a že můžeme prezentovat i symfonickou hudbu, která je pro jakýkoliv operní orchestr určitým hudebním svátkem. Příprava zabere při divadelním provozu mnoho úsilí, ale z hráčského i dirigentského hlediska v rámci opery půjde o mimořádný zážitek. Věřím, že i vy, posluchači, budete s námi tento sváteční pocit na koncertě prožívat.

JakubKlecker_1.jpg


Můžete čtenáře vzít tak trochu do zákulisí a popsat, jak vůbec probíhají přípravy na koncert orchestru, který na jevišti vídáme jen zřídka?

Přípravy na koncert probíhají nyní individuálně. Na první společné zkoušce se sejdeme v pondělí 22. září, tak jak je tomu zvykem v symfonických orchestrech. Během zkoušecího týdne nebudeme večer uvádět žádné představení, aby se mohl každý instrumentalista plně soustředit na tento projekt. Symfonickým programem bych rád upozornil na hráčské i morální kvality orchestru Janáčkovy opery NdB, kterými se mohl prezentovat nejen loni na turné po Španělsku nebo letos na dvojím prestižním uvedení Rusalky v Ománu, poprvé v historii na Arabském poloostrově.

Vystoupí v rámci koncertu také nějací sólisté? Kdo se vlastně všechno na koncertě publiku představí?

Dramaturgii koncertu jsem vybíral velmi pečlivě s důrazem na neoperní tituly. Posluchač by možná očekával, že si pro tuto slavnostní příležitost připravíme průřez českými operami. Ano, je to jedna s možností, ale já jsem chtěl prezentovat náš operní orchestr i v rovině druhé – symfonické. Představí se vám také koncertní mistři Lenka Koplová a Josef Klíč, operní sbor doplněný o členy Brněnského akademického sboru. Ve druhé polovině koncertu zazní Dvořákova Sedmá symfonie, ve které se jistě orchestr představí v plné síle.

V rámci nové reklamní kampaně NdB se na plakátech k premiérovým inscenacím této sezóny objevili lidé ze zákulisí. Všimli jsme si, že prostor dostal také jeden člen z orchestru. Nezávidí mu ostatní, že si právě jeho výtvarníci vybrali?

Myslím, že zrovna tento plakát je nejpovedenějším nápadem celé kampaně a nikdo z nás panu tubistovi závidět nebude.

Děkujeme za rozhovor.