+

Roman Hoza

Roman Hoza

baryton

Roman Hoza je sólistou Janáčkovy opery NdB od sezony 2016/2017. Absolvoval brněnskou JAMU a roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni.  Byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde hostuje také během sezony 2016/2017.  

Zúčastnil se pěveckých kurzů u řady předních osobností, ke kterým patří H. Deutsch, C. Ludwig, C. Makris, A. Plachetka, D. Syrus nebo L. Watson. Měl možnost se zdokonalit v programu pro mladé pěvce Young Singers Project při prestižním mezinárodním hudebním festivalu Salzburger Festspiele 2014, v rámci kterého se představil jako Dandini v dětské úpravě Rossiniho Popelky.

Je laureátem řady soutěží: Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, Ad honorem Mozart, Mezinárodní soutěže komorní a duchovní hudby ad.

V operním studiu Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg nastudoval řadu menších i větších repertoárových rolí (Marullo, Silvano, Morales, Papageno pro děti ad.).

Jako host se Roman Hoza již představil opernímu publiku ve Vídni, Lyonu, Salzburgu, Düsseldorfu, Duisburgu, Kolíně na Rýnem, Kaiserslauternu, Praze, Ostravě a dalších městech. Klíčovými v jeho repertoáru jsou role z oper W. A. Mozarta – Don Giovanni, Leporello, Figaro, Guglielmo, Papageno – a Gioacchina Rossiniho – Dandini (La Cenerentola), Rimbaud (Le Comte Ory), Bartolo (Il Barbiere di Siviglia), Signor Mill (La Cambiale di Matrimonio), Don Parmenione (L'Occassione fa il ladro).

Spolupracoval s režiséry jako např. Dmitry Bertman, Stefan Herheim, Radovan Lipus, U. Peter, Tomáš Pilař pod taktovkou Tomáše Braunera, Olivera Dohnányiho, Roberta Jindry, Axela Kobera, C. Meiera, Marca Piolleta, Azize Shokakimova ad.

Pravidelně vystupuje s nejvýraznějšími českými ansámbly specializujícími se na poučenou interpretaci staré hudby. Z posledních projektů jmenujme např. Händelova Mesiáše s Czech Ensemble Baroque nebo Fuxovu operu Costanza e Fortezza s Musicou Floreou Marka Štryncla.

Má za sebou úspěšná vystoupení na významných mezinárodních hudebních festivalech (např. MHF Pražské jaro, MHF Dvořákova Praha, MHF Petera Dvorského, MHF Špilberk a další).

kdy hraje

Online archiv