Rusalka Vladimíra Morávka je mystérium o lásce, prohře a spasení

Slavnostní premiéra: 24. 2. 2012 v Janáčkově divadle. Dirigent: Jaroslav Kyzlink. Režie: Vladimír Morávek. Scéna: Daniel Dvořák. Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková.   

Rusalka je jednoznačně nejúspěšnějším operním dílem Antonína Dvořáka. Překrásný pohádkový příběh, jehož základy tkví v teskné pohádce dánského spisovatele H. Ch. Andersena, vypráví o velké lásce, štěstí i bolu ze zklamání a zoufalství, které Dvořákova hudba vykresluje v jímavých melodiích.

Rusalka byla na scéně českého divadla v Brně poprvé uvedena 16. prosince 1904 v divadle na Veveří pod taktovkou Cyrila Metoděje Hrazdiry a v režii Josefa Malého. Od té doby je trvalou součástí repertoáru brněnské opery a dočkala se za ta léta téměř dvaceti premiér.

A přitom chybělo tak málo a toto dílo mimořádných kvalit by nikdy nevzniklo... Dramatik Jaroslav Kvapil znal Antonína Dvořáka již léta, ale netroufal si mu libreto o vodní víle a její nešťastné lásce sám nabídnou, přestože tajně doufal, že by se právě Dvořák mohl ujmout zhudebnění. Nakonec libreto skladateli doporučil tehdejší ředitel pražského Národního divadla Šubert. Text vynikající nejen působivým příběhem, ve kterém se snoubí české pohádky a motivy z Malé mořské víly H. Ch. Andersena, ale také básnickým zpracováním Dvořáka zaujal. Netrvalo ani rok a opera byla na světě. 31. března 1901 se v Národním divadle v Praze uskutečnila slavná premiéra. Rusalka si ihned získala publikum, ještě v roce premiéry dosáhla patnácti repríz. Záhy o ni projevily zájem i operní domy ze zahraničí. Skladatel, který zemřel tři roky po premiéře, se již bohužel nedožil mezinárodního úspěchu své předposlední opery.

Rusalka 100112 TM maly_1.jpg Design: Pavel Brabec

Hudební nastudování je dílem domácího dirigenta Jaroslava Kyzlinka, který nastudoval Rusalku s velkým úspěchem v listopadu 2011 v japonském Tokiu (s Peterem Bergerem v roli Prince). V hlavních rolích vystoupí přední sólistky Janáčkovy opery Pavla Vykopalová (Rusalka) a Daniela Straková-Šedrlová (Cizí kněžna). Představí se také zcela nové pěvecké osobnosti z České republiky i zahraničí, z nichž mnohé na jeviště brněnské opery přivedla nová umělecká šéfka, prof. Eva Blahová. Jsou to: Anna Wierzbicka (Rusalka), Iveta Jiříková (Cizí kněžna), Lada Biriucov (Cizí kněžna), Peter Berger (Princ), Richard Samek (Princ), Laura-Teresia Molnár (Ježibaba), Helena Zubanovich (Ježibaba), Gustav Beláček (Vodník), Rafal Pawnuk (Vodník), Jiří Sulženko (Vodník).  

moravek vladimir 1_1.JPG Foto: KIVA

Nová inscenace je dílem vynikajícího českého režiséra Vladimíra Morávka, který do pohádkového světa vnesl osobitou poetiku a svůj přístup charakterizuje takto: Chceme vše, co pánové Kvapil s Dvořákem uviděli ve snu, v úctě vyprávět. Ale ne jako barvotisk, ne jako roztomilost - nýbrž jako mystérium. Mystérium o lásce. Prohře a spasení.

Vladimír Morávek je divadelní a filmový režisér, absolvent brněnské JAMU. V současné době je uměleckým šéfem Divadla Husa na provázku, kde za jeho éry vznikla řada slavných, až kultovních projektů. Mnohokrát byl nominován na Cenu Alfréda Radoka. V roce 2003 společně s Janem Budařem napsal scénář k filmu Nuda v Brně, za který získal pět Českých lvů.

Přečtěte si rozhovor s režisérem Vladimírem Morávkem

Inscenace / Vstupenky