Sezona 2019/2020

Hledání…

To nejdůležitější, co na své cestě životem hledáme, můžeme najít jen v nás samých – lásku, soucit, odpuštění…  Jsme toho schopni nebo ne? O tom budou opery nadcházející sezony 2019/20. O hledání dokonalé lásky, ztraceného mládí, vlastního svědomí, lidskosti…

 

Hledání lásky…

Jacques Offenbach
Hoffmannovy povídky

Čím více milujeme, tím více trpíme aneb je údělem umělců potácet se od jedné ženy k druhé ve snaze najít tu pravou lásku? Alespoň takovým se zdá být osud básníka Hoffmanna. Každá byla na první pohled tou pravou, jen aby se vzdušné zámky zamilovaného záhy změnily v noční můru. Půvabná Olympie je ve skutečnosti loutkou na klíček, Antonia miluje nadevše hudbu, jež ji přinese smrt, a Giulietta je již jen ztělesněním nízkých vášní, za kterými číhá vražda a zmar. Nebo jsou všechny jen výtvorem bizarních fantazií umělce? Hoffmannovy povídky Jacquesa Offenbacha inspirované básníkem a skladatelem E. T. A. Hoffmannem a jeho povídkami, patří ke stálicím operního repertoáru nejen díky krásné hudbě, ale i svému jedinečnému a pitoresknímu světu, který je výzvou pro inscenátory. Belle nuit, ô nuit d'amour… 

Detail inscenace

Dirigent: Ondrej Olos
Režie: SKUTR
Scéna: Simona Rybáková
Kostýmy: Jakub Kopecký
Premiéra: 20. září 2019 v Janáčkově divadle

Hledání mládí…

Richard Strauss
Růžový kavalír

Stříbrná růže je znamení lásky, ale co když se dívka bezhlavě zamiluje ne do jejího dárce, ale do pouhého posla? Když se na půdu komické opery vydá autorská dvojice skladatel Richard Strauss a libretista Hugo von Hofmannsthal, je jisté, že dílo v sobě bude skrývat mnohem více než jen humorné scénky ze života vídeňské smetánky poloviny 18. století opředené elegantními valčíkovými rytmy. Zápletka o vdavekchtivém křupanskému baronu Ochsovi, který zatouží po mladičké a věnem oplývající Sophii, je v Růžovém kavalírovi jen základem pro další už méně komické, ale o to více lidské situace. Hledání věčného mládí a strach ze stárnutí, nevěra, nezištnost v lásce – to jsou témata nové inscenace v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka, kteří vrací jednu z nejlepších Straussových oper na repertoár brněnského souboru po pětatřiceti letech.

Detail inscenace

Dirigent: Robert Kružík
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Tomáš Rusín
Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová
Premiéra: 29. listopadu 2019 v Janáčkově divadle.

Hledání svědomí….

Marko Ivanović
Monument

Do roku 2020 vstoupí soubor opery s další světovou premiérou díla napsaného přímo pro něj. Monument je dílem vynikajícího českého režiséra Davida Radoka, jenž se zde poprvé stal i libretistou, a skladatele a dirigenta Marko Ivanoviće. Inspiraci našli v životním osudu sochaře Otakara Švece, který byl politickou mocí přinucen s řadou dalších umělců, aby se zúčastnil soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Ani snaha vyřešit situaci návrhem nerealizovatelného monumentu nezabránila Švecově vítězství v soutěži a ten si pak krátce před odhalením dokončeného pomníku vzal život. David Radok a Marko Ivanović vytvořili nadčasové dílo o morálních a uměleckých dilematech, protože k čemu je umění, není-li při něm čistého svědomí.

Detail inscenace

Dirigent: Marko Ivanović
Režie: David Radok
Scéna: David Radok
Kostýmy: Zuzana Ježková
Premiéra: 7. února 2020 v Janáčkově divadle.

Hledání lidskosti….

Bohuslav Martinů
Řecké pašije

Jsme lidé pronásledovaní lidmi. Uprchlíci je dnes téma skloňované na všechny způsoby, ale přestože se může zdát, že se objevilo až v nedávných letech, bylo zde po celou existenci lidstva. Svou odezvu našlo i v uměleckých dílech a jedno z největších humanistických poselství nám zanechal český skladatel Bohuslav Martinů, v opeře Řecké pašije inspirované románem Kristus znovu ukřižovaný.  Příchod skupiny uprchlíků do vesnice Lycovrissi, kde právě z obyvatel vybrali představitele svatých pro pašijové hry, rozpoutá dramatický sled události, které se pro všechny stávají zkouškou víry i lidskosti. 

Detail inscenace
Dirigent: Robert Kružík
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Alexandra Grusková
Premiéra: 7. října 2020 v Janáčkově divadle. 

Hledá se… Ferda Mravenec, práce všeho druhu!

Evžen Zámečník
Ferda Mravenec

Na závěr sezony má být s úsměvem, a proto jej zakončí opera pro děti, o tom, jak se dělá právě opera. A nejlepším průvodcem v tomto případě bude Ferda Mravenec, který všechno ví a zvládne vše od opravy televize po ochočení lučního koníka. Dětská opera brněnského skladatele Evžena Zámečníka se inspirovala oblíbenými pohádkami z broučí říše Ondřeje Sekory a měla na jevišti Janáčkova divadla v roce 1977 úspěšnou světovou premiéru. 

Detail inscenace

Dirigent:  Jakub Klecker
Režie: Magdalena Švecová
Scéna: David Janošek
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Premiéra: 22. srpna 2020 v Janáčkově divadle.