Sezona 2020/2021

Vztahové rovnice

Tématem sezony jsou proměnné v rovnicích lidských vztahů, protože tady neplatí, že jedna + jeden = dva. Říká se „Dej na jeviště muže a ženu a vznikne příběh. Dej tam ženu a dva muže a je tu zápletka.“ - to je rovnice pro operu jako stvořená, tím spíš, že tento základ má nekonečné množství permutací.

Leoš Janáček
Osud

On skladatel + Ona milenka a matka jeho dítěte : šílená matka = luhačovský román.
Janáčkova novátorská opera Osud přivádějící na jeviště noblesní lázeňskou společnost a jazyk ve stylu dekadentních básníků byla v jeho díle něčím zcela novým, ale jako pokaždé hudebně zcela výjimečným. Jak by ne, když inspirací byla skladateli láska k okouzlující ženě – Kamile Urválkové.

Detail inscenace

Dirigent: Marko Ivanović
Režisér: Robert Carsen
Scéna: Radu Boroescu
Kostýmy: Annemarie Woods
Choreografie: Lorena Randi
Světelný design: Peter van Praet a Robert Carsen
Premiéra 28. září 2020 v Janáčkově divadle

P. I. Čajkovskij
Evžen Oněgin

Oněgin × Taťána / Oněgin × Lenský / Olga x Lenský /Gremin + Taťána - Oněgin = xy
Pýcha je největší překážkou na cestě za štěstím. Tento příběh vlastně mohl skončit rychle a šťastně, kdyby Oněgin odložil svou přezíravost a pohrdání nad vším venkovským a viděl Tatianu takovou jaká doopravdy je. Jenže… Čajkovskij Evžena Oněgina nenazval operou, ale lyrickými scénami a skutečně jeho dílo podle slavného Puškinova románu se nepodobá ničemu z operního repertoáru 19. století. Je komorní, intimní a o to opravdovější ve svých emocích.

Detail inscenace 

Dirigent: Robert Kružík 
Režisér: Martin Glaser
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Sládečková
Premiéra 6.února 2021 v Janáčkově divadle

Giuseppe Verdi
Nabucco

Starozákonní příběh o zajetí židovského národa babylonským králem Nabuchodonozorem stál na počátku první skutečně úspěšné opery Giuseppe Verdiho. Nikdo při premiéře asi netušil, že se skladatelem zprvu odmítané Solerovo libreto změní ve Verdiho rukou v ikonické dílo, ale hudba plná bezprostřednosti, vášně a temperamentu právem uchvátila publikum. A pak tu byl také příběh národa toužícího po vlasti a po svobodě, příběh, který stále neztrácí svou sílu a aktuálnost, a jehož zosobněním je onen slavný sbor "Va, pensiero, sull’ali dorate" (Leť, myšlenko, na zlatých křídlech…). 

Detail inscenace

Dirigent: Ondrej Olos
Režie: Jiří Heřman   
Premiéra 16. dubna 2021 v Janáčkově divadle

Giacomo Puccini
La bohème 

Mimi + Rodolfo x Musetta + Marcello = život a lásky umělcůn
Dva páry zamilovaných, radovánky i bída uměleckého života, tragický konec – poslední premiéra sezony bude patřit jedné z nejpopulárnějších oper v historii Pucciniho La bohème inspirované Murgerovým románem o životě pařížských studentů a umělců a Pucciniho vlastními zkušenostmi ze studií. Jako vždy u Pucciniho oper smršť v hudbě ukrytých emocí nenechá nikoho z posluchačů chladným.

Detail inscenace

Dirigent: Jakub Klecker
Režisér: Magdalena Švecová
Scéna: David Janošek
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Premiéra 11. června 2021 v Janáčkově divadle

Nejen vztahové rovnice vás čekají v této sezoně. Ke skvělým tradicím brněnského operního souboru patří od počátku jeho existence i koncerty, které vám umožní poznat náš výborný orchestr a sbor i v neoperním repertoáru. První koncert je připraven pro dobu adventní, kdy vám nabídne možnost odpočinout si od vánočního shonu při krásné hudbě nejen Her o Mariích B. Martinů. Rybova Česká mše vánoční, neodmyslitelná součást svátků, zazní společně s méně známou, ale o to půvabnější barokní Schreierovou Moravskou mší vánoční, kde se latinský text mísí s valašským dialektem.  Jaro i štěstí na obojí lidstvo závisí a vytvořilo si řadu rituálů, jak je přivolat. Ty se staly inspirací k velkým uměleckým dílům a dvěma z nich bude patřit koncert v druhé polovině sezony. Svěcení jara Igora Stravinského a Carmina Burana Carla Orffa patří dnes k ikonickým skladbám, pojďte tedy s námi vzývat pohanskou bohyni jara i vrtkavou Štěstěnu, aby byl zajištěn dostatek všeho.