Sezona 2020/2021

Vztahové rovnice

Tématem sezony jsou proměnné v rovnicích lidských vztahů, protože tady neplatí, že jedna + jeden = dva. Říká se „Dej na jeviště muže a ženu a vznikne příběh. Dej tam ženu a dva muže a je tu zápletka.“ - to je rovnice pro operu jako stvořená, tím spíš, že tento základ má nekonečné množství permutací.

7. ročník festivalu Janáček Brno i velké koprodukce se zahraničními divadly, to vše čeká milovníky opery v umělecky skutečně nabité sezoně 2020/21. Hned první premiéra – Janáčkův Osud v režii Roberta Carsena – slavnostně zahájí festival. Následovat bude inscenace Její pastorkyně přenesená z londýnské Královské opery v režii vynikajícího Clause Gutha se světoznámou sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky a Janou Šrejmou Kačírkovou jako Jenůfou. Barokní opera Alcina na jevišti JD v režii Jiřího Heřmana – to je mimořádný koprodukční projekt Janáčkovy opery NdB s francouzskými divadly ve Versailles a Caen a s předním barokním orchestrem Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. A bude toho ještě mnohem více!

Leoš Janáček
Osud

On skladatel + Ona milenka a matka jeho dítěte : šílená matka = luhačovský román.
Janáčkova novátorská opera Osud přivádějící na jeviště noblesní lázeňskou společnost a jazyk ve stylu dekadentních básníků byla v jeho díle něčím zcela novým, ale jako pokaždé hudebně zcela výjimečným. Jak by ne, když inspirací byla skladateli láska k okouzlující ženě – Kamile Urválkové.

Detail inscenace

Dirigent: Marko Ivanović
Režisér: Robert Carsen
Scéna: Radu Boroescu
Kostýmy: Annemarie Woods
Choreografie: Lorena Randi
Světelný design: Peter van Praet a Robert Carsen
Premiéra 28. září 2020 v Janáčkově divadle

Leoš Janáček
Její pastorkyňa

√Laca x √Števa = Jenůfa
Laca miluje Jenůfu, Jenůfa miluje Števu a Števa si myslí, že miluje Jenůfu, ne každá láska ale vydrží zkoušku. Janáčkova Její pastorkyňa patří k jeho nejoblíbenějším dílům a na repertoáru brněnské opery je od svého vzniku v roce 1904 téměř nepřetržitě.

Detail inscenace

Dirigent: Robert Kružík
Režisér: Claus Guth
Scéna: Michael Levine
Kostýmy: Gesine Völlm
Choreografie: Teresa Rotemberg
Lightdesign: Roland Horvath & Carmen Zimmerman (rocafilm)
Premiéra 3. října 2020 v Janáčkově divadle

P. I. Čajkovskij
Evžen Oněgin

Oněgin × Taťána / Oněgin × Lenský / Olga x Lenský /Gremin + Taťána - Oněgin = xy
Pýcha je největší překážkou na cestě za štěstím. Tento příběh vlastně mohl skončit rychle a šťastně, kdyby Oněgin odložil svou přezíravost a pohrdání nad vším venkovským a viděl Tatianu takovou jaká doopravdy je. Jenže… Čajkovskij Evžena Oněgina nenazval operou, ale lyrickými scénami a skutečně jeho dílo podle slavného Puškinova románu se nepodobá ničemu z operního repertoáru 19. století. Je komorní, intimní a o to opravdovější ve svých emocích.

Detail inscenace 

Dirigent: Robert Kružík 
Režisér: Martin Glaser
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Sládečková
Premiéra 6.února 2021 v Janáčkově divadle

G. F. Händel
Alcina

Alcina + kouzla /Bradamante = Ruggiero
Alcina je mocná kouzelnice, jenomže žádné kouzlo nedokáže překonat sílu opravdové lásky a zadržet rytíře Ruggiera v její moci. Velikán barokní opery G. F. Händel patří k těm, co vidí do hloubi lidských srdcí a co v nich naleznou, přetaví v jedinečnou hudbu. A to jsou skutečná kouzla, kterými vládne Alcina.

Detail inscenace

Dirigent: Václav Luks 
Režie: Jiří Heřman   
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Alexandra Grusková
Choreografie: Jan Kodet
Premiéra 16. dubna 2021 v Janáčkově divadle

Giacomo Puccini
La bohème 

Mimi + Rodolfo x Musetta + Marcello = život a lásky umělcůn
Dva páry zamilovaných, radovánky i bída uměleckého života, tragický konec – poslední premiéra sezony bude patřit jedné z nejpopulárnějších oper v historii Pucciniho La bohème inspirované Murgerovým románem o životě pařížských studentů a umělců a Pucciniho vlastními zkušenostmi ze studií. Jako vždy u Pucciniho oper smršť v hudbě ukrytých emocí nenechá nikoho z posluchačů chladným.

Detail inscenace

Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Režisér: Magdalena Švecová
Scéna: David Janošek
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Premiéra 11. června 2021 v Janáčkově divadle

Nejen vztahové rovnice vás čekají v této sezoně. Ke skvělým tradicím brněnského operního souboru patří od počátku jeho existence i koncerty, které vám umožní poznat náš výborný orchestr a sbor i v neoperním repertoáru. První koncert je připraven pro dobu adventní, kdy vám nabídne možnost odpočinout si od vánočního shonu při krásné hudbě nejen Her o Mariích B. Martinů. Rybova Česká mše vánoční, neodmyslitelná součást svátků, zazní společně s méně známou, ale o to půvabnější barokní Schreierovou Moravskou mší vánoční, kde se latinský text mísí s valašským dialektem.  Jaro i štěstí na obojí lidstvo závisí a vytvořilo si řadu rituálů, jak je přivolat. Ty se staly inspirací k velkým uměleckým dílům a dvěma z nich bude patřit koncert v druhé polovině sezony. Svěcení jara Igora Stravinského a Carmina Burana Carla Orffa patří dnes k ikonickým skladbám, pojďte tedy s námi vzývat pohanskou bohyni jara i vrtkavou Štěstěnu, aby byl zajištěn dostatek všeho.