Sezona 2021/2022

Jít za hlasem srdce…

Jak by vypadaly naše životy, kdybychom se všichni bez váhání a ohledů na následky vydali za tím, co naše srdce chce. Za láskou, štěs­tím, bohatstvím, mocí… protože ne každé srdce je čisté. Umělci mnoha staletí nám ale dali jedinečnou možnost vykročit na cestu za voláním srdce prostřednictvím jejich fantazie a jimi vyprávěných příběhů.

Benjamin Britten
Peter Grimes

Moře krásné i děsivé, tak pravdivě zrcadlící bouře v lidské duši a vlád­noucí životům lidí, jež jsou s ním spojeni. Lidí, jako je rybář Peter Grimes, který se marně snaží změnit svůj život, ale neustále naráží díky své povaze na odmítání ostatních obyvatel rybářské vesničky. Situaci ještě zhorší smrt jeho učedníka, nad níž se vznáší řada otázek. Byla to skutečně nehoda nebo má na ní Grimes přímý podíl? Brittenův Peter Grimes měl svou československou premiéru právě v Brně v červnu 1947, teď se vrací po téměř 75 letech, aby se po úspěšné inscenaci Juliette / Lidský hlas stal dalším projektem skvělého týmu dirigenta Marko Ivanoviće, režiséra Davida Radoka, sopranistky Jany Šrejma Kačírkové a švédské­ho tenoristy Joachima Bäckströma v titulní roli.

Detail inscenace

Dirigent: Marko Ivanović
Režie: David Radok
Scéna: David Radok
Kostýmy: Zuzana Ježková
Premiéra: 9. října 2021 v Janáčkově divadle

Bohuslav Martinů
Řecké pašije

Jsme lidé pronásledovaní lidmi. Uprchlíci je dnes téma skloňované na všechny způsoby, ale přestože se může zdát, že se objevilo až v nedávných letech, bylo zde po celou existenci lidstva. Svou odezvu našlo i v uměleckých dílech a jedno z největších humanistických poselství nám zanechal český skladatel Bohuslav Martinů, v opeře Řecké pašije inspirované románem Kristus znovu ukřižovaný.  Příchod skupiny uprchlíků do vesnice Lycovrissi, kde právě z obyvatel vybrali představitele svatých pro pašijové hry, rozpoutá dramatický sled události, které se pro všechny stávají zkouškou víry i lidskosti. 

Detail inscenace

Dirigent: Robert Kružík
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Alexandra Grusková
Premiéra: 5. listopadu 2021 v Janáčkově divadle

Georg Friedrich Händel
Alcina

Mocná kouzelnice Alcina vytvořila na ostrově velkolepý palác v pře­krásné krajině, kam láká milence do sítí své moci. Jedním z nich je i křesťanský rytíř Ruggiero, který podlehne jejím kouzlům a zapomene na svou snoubenku Bradamante. Ta se ho však nehodlá vzdát a v pře­vleku se vydává Ruggiera zachránit. Po úspěšném nastudování Purcellova Dido a Aeneas se vrací do brněnské opery dirigent Václav Luks tentokrát s celým orchestrem Collegium 1704, který dnes patří k nejlepších ansámblů na poli historicky poučené interpretace. Diváci se tak mohou těšit nejen na skvělé pěvecké výkony, ale i na hudbu v provedení na barokní nástroje. Partnerem inscenace je nejen Colle­gium 1704, ale i francouzská divadla v Caen a Versailles. 

Detail inscenace

Dirigent: Václav Luks
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Alexandra Grusková
Premiéra: 5. února 2022 v Janáčkově divadle

Wolfgang Amadeus Mozart
Kouzelná flétna

Nová Kouzelná flétna bude první operní inscenací vynikajícího herce a režiséra Miroslava Krobota, jehož působení v Dejvickém divadle se stalo skutečnou érou. Zde se také poprvé setkal s Mozartovou nej­oblíbenější operou a se svým dejvickým souborem ji uvedl ve vlastní úpravě s velkým úspěchem v roce 2003. Jaká bude jeho brněnská inscenace? Kouzelná flétna je příběh o naději v době dramatického rozdělení. Je to příběh se šťastným koncem. Chceme se inspirovat rozmanitostí Mozartovy hudby a komediálním potenciálem libreta a nastudovat vizuálně, hudebně a herecky přitažlivou inscenaci. Spíš než v rovině pohádky nebo mysteria se chceme pohybovat ve svébyt­ném světě žánru fantazy.

Detail inscenace

Dirigent: Pavel Šnajdr
Režie: Miroslav Krobot
Scéna: Andrej Ďurík
Kostýmy: Jana Preková
Premiéra: 13. dubna 2022 v Janáčkově divadle

 

Giuseppe Verdi
Otello

U břehů Kypru zuří bouře a lid shromážděný v přístavu s hrůzou sle­duje, jak se loď vracející se z válečného tažení proti Turkům, pokouší přistát. K úlevě všech loď bezpečně zakotví a dav vítá vítězného Ote­lla. Strhujícím sborovým výstupem Verdi dramaticky zahajuje jednu ze svých nejslavnějších oper, aby vzápětí rozehrál prostřednictvím zrádného Jaga nebezpečnou hru intrik a žárlivosti kolem Otella a jeho ženy Desdemony. Verdiho předposlední opera je dílem vskutku mistrovským s plasticky vykres­lenými charaktery, kde velkolepé sborové scény střídají intimní lyrická místa. Otello je prubířským kamenem hrdinných tenorů, role, do které Verdi vložil všechny odstíny lidské duše – od válečníka, přes něžného a milujícího muže po raněné zvíře sžírané žárlivostí. Na brněnské jeviš­tě se toto jedinečné Verdiho dílo vrací po více než třiceti letech.

Detail inscenace

Dirigent: Robert Kružík
Režie: Martin Glaser
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Markéta Sládečková
Premiéra: 17. června 2022 v Janáčkově divadle