Slavnostní odhalení bust brněnských pěvců

V pondělí 9. září proběhl ve foyer Mahenova divadla slavnostní akt odhalení bust dvou významných osobností operního světa, jejichž umělecký život je spojen s Brnem – tenoristy Leo Slezáka a sopranistky Marie Jeritzy. Busty, jejichž autorem je výtvarník Roman Boreček, veřejnosti poprvé představila šéfka Janáčkovy opery prof. Eva Blahová spolu s režisérem a autorem publikace „Zpívali v Brně“ Václavem Věžníkem. Profesor Věžník připravil v rámci slavnostního ceremoniálu i odbornou přednášku, která byla doprovázena unikátními nahrávkami obou pěvců. 

Leo Slezák byl věhlasný operní tenorista, který v roce 1896 debutoval v Brně v roli Lohengrina. Následovala hostování v Berlíně, Vratislavi, v Londýně a Vídni. V září 1901 se stal stálým členem sboru Vídeňské státní opery, kde začala jeho úspěšná kariéra. Roku 1909 podepsal tříletou smlouvu s Metropolitní operou v New Yorku, kde byl oslavován jako wagnerovský a verdiovský pěvec.

Jeho hlasový obor byl hrdinný tenor, jeho pianissimo bylo takřka legendární, a i na tehdejších gramofonových nahrávkách, které byly technicky velmi nedokonalé, fascinuje svým hlasem a také úžasnou srozumitelností textu. Svou výškou 195 cm a hmotností téměř 150 kg byl i opticky výrazným zjevem.
Roku 1932 započala jeho druhá kariéra hvězdy německé kinematografie, v nichž ztvárnil zejména komické role a téměř ve všech také zpíval. Mezi nejznámější tituly patří La Paloma (1934), Gasparone (1937) a Es war eine rauschende Ballnacht (1939).

 Maria Jeritza, původním jménem Maria Marcellina Jedličková, byla operní pěvkyně, dramatická sopranistka, která začínala ve sboru Městského divadla v Brně. 

V roce 1911 získala angažmá ve vídeňské Volksoper, odkud po dvou odešla do Dvorní opery, kde zpívala až do roku 1935.
V letech 1921 - 1932 zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku a osobně se zde zasloužila o uvedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa. Během jejího angažmá v "MET" ztvárnila 20 rolí ve 290 představeních. Žila střídavě v New Yorku a Vídni.
Maria Jeritza měla nádherný hlas, zjev a též se mohla pochlubit výrazným hereckým talentem. Publikum si úplně podmanila. Obdivovali ji jako skvělou interpretku dramaticky vypjatých rolí. 

Busty byly vytvořeny za podpory