Sledujte dnes pořad Dobré ráno na téma Za oponou!

  • Bez názvu.png

Hlavními hosty pořadu jsou  Roman Hoza  (sólista Janáčkovy opery NdB), jeho bratr  Tadeáš Hoza  a náš talentovaný dirigent  Robert Kružík . 

Živě na bit.ly/Dobre-rano-Za-oponou

 

Dirigent Janáčkovy opery NdB - Robert Kružík

Robert Kružík (1990) patří k nejmladší generaci našich dirigentů. Přestože mu ještě nebylo třicet, už dva roky je stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno (od ledna 2016) a zároveň Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (od září 2016). Od sezóny 2018/2019 je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno. S Janáčkovou operou spolupracuje už od roku 2014 jako asistent dirigenta na inscenacích oper Maria di Rohan Gaetana Donizettiho, dále na operách Carmen, Hubička, Hry o Marii, Čert a Káča ad. Loni nastudoval a řídil Rossiniho operu Hrabě Ory a Čajkovského Pikovou dámu. V ostravské opeře dirigoval Martinů Tři přání aneb Vrtkavosti života, Smetanovo Tajemství Prodanou nevěstu, Mozartovu operu La clemenza di Tito, Verdiho Otella, Prokofjevův balet Popelkanebo Verdiho La traviata, kterou sám nastudoval.

Mimo operní jeviště spolupracuje s mnoha českými orchestry, jako jsou Filharmonie Brno, PKF – Prague Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Moravská filharmonie Olomouc, Jihočeská komorní filharmonie, Czech Virtuosi a Ensemble Opera Diversa a od sezóny 2018/2019 to bude i Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Spolupracoval s předními sólisty jako houslisté Esther Yoo, Václav Hudeček, cellisté Tomáš Jamník, Raphael Wallfisch, pěvci Roman Janál, Jiří Sulženko, legendární Soňa Červená ad. Jako dirigent vystoupil např. na festivalu Mladá Praha, na Svatováclavském hudebním festivalu v Ostravě a ve významných koncertních sálech a divadlech naší země. 

Tento brněnský rodák začínal jako violoncellista. Absolvoval Konzervatoř Brno, kde se kromě hry na violoncello (u Miroslava Zichy) věnoval rovněž oboru dirigování (u Stanislava Kummera). Ve studiu pokračoval na pražské AMU, kde jeho pedagogy byli Leoš Svárovský, Charles Olivieri-Munroe a Lubomír Mátl v dirigování a Miroslav Petráš ve hře na violoncello. V akademickém roce 2012/2013 byl na studijní stáži na Zürcher Hochschule der Künste ve Švýcarsku, kde se zaměřil na oba obory. S úspěchem se zúčastnil řady violoncellových soutěží, jako je Pražské jaro, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně aj. Svoje znalosti a zkušenosti rozšiřoval na mistrovských kurzech, ve hře na violoncello to bylo u Jiřího Bárty, Michaely Fukačové a Raphaela Wallfische, v dirigování u Norberta Baxy, Johannesa Schlaefliho a Davida Zinmana.

Sólista Janáčkovy opery NdB - Roman Hoza

Barytonista Roman Hoza (Radovan) je absolventem JAMU. Od roku 2016 je sólistou Janáčkovy opery NdB a pravidelně hostuje v Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Je laureátem řady soutěží (Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka, Ad honorem Mozart, Mezinárodní soutěž komorní a duchovní hudby aj.) a držitelem ceny ředitele Národního divadla pro umělce do 35 let za sezónu 2016/17. Zúčastnil se programu pro mladé pěvce Young Singers Project při prestižním mezinárodním hudebním festivalu Salzburger Festspiele 2014, v rámci kterého se představil jako Dandini v dětské úpravě Rossiniho Popelky. V letech 2014/15 byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg. Jako host se již představil opernímu publiku ve Vídni, Lyonu, Salzburgu, Düsseldorfu, Duisburgu, Kolíně na Rýnem, Kaiserslauternu a dalších městech. S brněnským souborem nastudoval řadu rolí, např. Marbuel (Čert a Káča), Jaufré (Láska na dálku), Raimbaud (Hrabě Ory), Guglielmo (Così fan tutte), Belcore (Nápoj lásky), Giovanni (Don Giovanni). Spolupracoval s uznávanými režiséry jako např. D. Bertman, S. Herheim, J. Heřman, R. Lipus, U. Peter, T. Pilař a pod taktovkou T. Braunera, K. Chudovského, R. Jindry, A. Kobera, C. Meiera, M. Piolleta, A. Shokakimova a další. Pravidelně vystupuje s nejvýraznějšími českými ansámbly specializujícími se na poučenou interpretaci staré hudby – Czech Ensemble Baroque, Ensemble Inégal, Musica Florea. Do tohoto okruhu jeho zájmů také patří spolupráce s vynikající cemballistkou Barbarou Willi. Roman Hoza má také za sebou úspěšná vystoupení na významných hudebních festivalech (např. MHF Pražské jaro, MHF Dvořákova Praha, MHF Petera Dvorského, MHF Špilberk, Concentus Moraviae, Moravský podzim a další).