Sólistka Janáčkovy opery CSILLA BOROSS získala Cenu Thálie

Sopranistka Csilla Boross, členka souboru Janáčkovy opery, získala Cenu Thálie 2009 za mimořádný ženský jevištní výkon.

                               Image

                                                                 Foto archiv sólistky.

Role: Cio-Cio-San
Představení: Madama Butterfly
Hudba: Giacomo Puccini
Hudební nastudování: Jaroslav Kyzlink
Režie: Jiří Nekvasil
Premiéra: 13. 11. 2009
Národní divadlo Brno

                    Image

Technicky skvěle zvládnutý, barevný a plný soprán jí umožňuje obsáhnout koloraturní, lyrické až dramatické role. Bohatství výrazových rejstříků plně uplatnila při vyjádření tragické lásky japonské gejši k americkému důstojníkovi; od důvěřivé dívky přes trápící se, ale doufající novomanželku až po silnou dospělou ženu, která se po svém vyrovná s osudem. (ODBORNÁ POROTA)

                      Image

Slova Csilly Boross po převzetí ceny - Nejsem tady tak dlouho a neumím tak dobře česky. Ráda bych poděkovala rodičům, kteří již nežijí, ale předali mi silný charakter... Pracuji v Janáčkově divadle v Brně a za to děkuji Tomáši Hanusovi (bývalý um. šéf JO), který mi dal tu možnost.-

                     Image

Csillu Boross můžete vidět v této sezoně v následujících představeních Janáčkovy opery NDB:

26. 3. Slavné operní modlitby (koncert)

27. 3. G. Verdi: Aida (v titulní roli)

30. 3. P. I. Čajkovskij: Eugen Onegin (Tatjana)

24. 4. G. Puccini: Madama Butterfly (Cio-Cio-San)

30. 5. G. Verdi: Nabucco (Abigail)

Csilla Boross vystudovala hru na klavír a posléze zpěv na Akademii hudby Ference Liszta pod vedením Judit Németh, Boldizsár Keönch, Ilona Tokody a Gabriella Imre. Zúčastnila se také řady mezinárodních kurzů u předních pěvců jako jsou např.: Ileana Cotrubas, prof. Walter C. Moore, István Gáti, prof. Ralf Döring, Nicolas Clapton, Anna Reynolds, Júlia Hamari, Krisztina Laki, Jeanne Henny, Renato Bruson.

Svou kariéru začala jako koloraturní sopranistka a nastudovala party Konstance (Únos ze serailu), Gildy (Rigoletto), Kleopatry (Julius Caesar) a další. V současné době se věnuje spíše dramatickému repertoáru, např. Donna Anna (Don Giovanni), Cio-Cio-San (Madama Butterfly), Violetta (Traviata), Tatjana (Evžen Oněgin), Tosca, Venuše (Tannhäuser), Aida, Adriana Lecouvreur, Lady Macbeth (Macbeth). V letech 2002–2008 byla sólistkou Maďarské státní opery v Budapešti a od sezony 2008/2009 je sólistkou Janáčkovy opery NDB. Mimo operní jeviště se věnuje i koncertní činnosti (např. Leoš Janáček Glagolská mše).

                        Image

Fota z inscenace Madama Butterfly, Jana Hallová