Svátek barokní hudby v Divadle Reduta

Claudio Monteverdi: 5. kniha madrigalů Mozartův sál, Divadlo Reduta, 27. 10. 2012, 17 hod. Workshop s interprety pro malé i velké, 14 hod.

Cappella Mariana Hana Blažíková - soprán | Barbora Sojková - soprán | Daniela Čermáková - alt | Vojtěch Semerád - tenor, um. vedoucí | Jaromír Nosek - bas & Jan Čižmář - chitarrone & Tourdion - consort renesančních příčných fléten | I liutisti boemi - consort renesančních louten

Koncert pražského vokálního souboru Cappella Mariana, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka, přináší jedinečnou možnost vyslechnout v Mozartově sále Divadla Reduta pestrou paletu zvuků madrigalového kvintetu, bassa continua, renesančního loutnového a traversového consortu. Monteverdiho madrigalové dílo se dochovalo v úplnosti a tvoří jeden z pilířů evropské hudební historie. Pátá kniha madrigalů je přelomová právě prvním použitím bassa continua a melodických nástrojů.

Koncert je koncipován jako paralela k úspěšné operní produkci NDB La Dafne. Z opery Monteverdiho současníka J. Periho se dochovalo pouze libreto a pro její uvedení vznikla nová hudba skladatelů Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara. Obsazení však zůstalo zachováno.

Dva držitelé vstupenek na koncert Monteverdiho madrigalů získají dvě vstupenky na představení La Dafne a na koncert světově proslulé sopranistky v oboru staré hudby Evelyn Tubb 26. 11. 2012 v Brně.

Přijďte zažít originál i současné zpracování!

Program a vstupenky koncertu

S Orfeem a pastýři za barokní hudbou - workshop

La Dane

Špičkoví interpreti koncertu

Členové ansámblu, mezinárodně renomovaní zpěváci, spolupracují pravidelně se souborem Collegium Marianum a vystupují na prestižních evropských festivalech (Festival de Sablé, Festival Baroque de Pontoise, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražské Jaro, Mitte Europa, Bolzano Festival Bozen…). Dále se věnují také interpretaci barokní a předromantické hudby a účinkují na českých a zahraničních pódiích se soubory jako např. Collegium Bach Japan, Collegium 1704, Collegium Vocale Gent, Musica Florea, Doulce Memoire ad.

l_ensemble_vocal_praguois_capella_mariana_photos_dr.jpg 

Capella Mariana, foto: archiv souboru

Capella Mariana je komorní vokální ansámbl, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Vystoupení ansámblu sklízí ovace publika a jsou oceňována pro expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem. Cappella Mariana vznikla v roce 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních ansámblů se zaměřuje na uvádění zapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie italské, vlámské či anglické renesance. Umělecky zastřešuje cyklus koncertů Postní pátky navazující na tradici hudebních představení u křižovníků u Karlova mostu.

Od svého založení ansámbl působí pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda, který po ukončení studií na Univerzitě Karlově v Praze a Conservatoire national Superieur v Paříži pokračuje na papežském institutu Musica Sacra v Římě kde dále prohlubuje studium a umožňuje mu objevovat poklady renesanční hudby, ale také gregoriánského chorálu.