Tisková zpráva k zahájení sezony 2019/20

Tisková zpráva k nové divadelní sezoně 2019/2020 NdB ze dne 29. 8. 2019

Jiří Heřman, umělecký šéf opery NdB

Uplynulý rok znamenal pro soubor Janáčkovy opery NdB návrat domů, do opraveného divadla, jehož křestem a první zkouškou se stal náročný a krásný 6. ročník festivalu Janáček Brno. Po tři týdny zněly všechny naše divadelní budovy a další místa Brna Janáčkovou hudbou v provedení vynikajících umělců. Do Janáčkova divadla se také vrátily velké inscenace, s nimiž operní soubor slavil úspěchy a sklízel ceny, ať to byl Modrovousův hrad/Očekávání, Láska na dálku či Epos o Gilgamešovi/ Dido a Aeneas. Před námi je nyní nová sezona, ve které jsme pro vás připravili pět velkých operních titulů. 

            Režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský neboli SKUTR patří k tvůrcům, kteří si získali renomé svými imaginativními inscenacemi. Brněnskému publiku se představili poetickou činoherní podobou Lišky Bystroušky a teď je přivítáme i v opeře. Budou to oni, kdo zahájí sezonu 2018/19  inscenací slavné opery o věčném hledání ženského ideálu, Hoffmannovými povídkami Jacquese Offenbacha.

            Další premiéry sezony patří dílům 20. a 21. století. Po třiceti pěti letech se vrátí na jeviště Janáčkova divadla Růžový kavalír, dílo Richarda Strausse, skladatele, který formoval podobu opery na počátku 20. století. Po úspěšných Pravidlech slušného chování v moderní společnosti Michala Nejtka uvedeme další operu vytvořenou na objednávku přímo pro náš soubor – Monument, dílo inspirované osudem sochaře O. Ševce. Autorem hudby je Marko Ivanović, libreto napsal David Radok, který se zároveň ujme i režie. 

            Dílo Bohuslava Martinů je v Brně doma. Zazněla tu řada světových premiér jeho oper i baletů a v současné době je náš soubor jediným v ČR, který má na repertoáru hned tři Martinů jevištní díla. V sezoně 2019/20, kdy slavíme 60 let od jeho úmrtí a 130 let od jeho narození, se k nim připojí další – opera Řecké pašije, hluboké humanistické poselství skladatele, které zde zaznělo již ve své československé premiéře. Hudební nastudování této velké sborové opery bude první spoluprací vynikajícího českého dirigenta Tomáše Netopila s naším souborem

            Závěr sezony patří dětem. Ferda Mravenec Ondřeje Sekory je stálicí dětské literatury a jeho operní podoba vytvořená brněnským skladatelem Evženem Zámečníkem je vtipným a zábavným úvodem do světa opery pro celou rodinu, obzvlášť když režisérem bude nejen vynikající divadelník, ale hlavně autor pohádek pro děti, Arnošt Goldflam.

The International Opera Awards pro festival Janáček Brno 2018

6. ročník Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, který se konal od 17. listopadu do 5. prosince, získal další úspěchy v mezinárodním kontextu. Festival byl nejen rekordní svou návštěvností (13 278 platících diváků z více než 30 zemí světa, což představuje více než 95% průměrnou návštěvnost, ale o velmi kladném přijetí diváky i odbornou veřejností svědčí prestižní ocenění The International Opera Awards, které festival zařadilo po bok nejvýznamnějších evropských festivalů.

Open air koncert 6. 9. 2019 – slavnostní zahájení sezony 2019/2020
piazzetta před Janáčkovým divadlem, program 18.00 – 20.00

Zveme vás na ochutnávku nadcházející divadelní sezony! Poprvé po rekonstrukci Janáčkova divadla zpět na piazzetě s námi můžete zahájit pod širým nebem sezonu 2019/20. Pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće, se sólisty Janou Šrejma Kačírkovou, Pavlou Vykopalovou, Václavou Krejčí Houskovou, Romanem Hozou, Jiřím Sulženkem, Ondřejem Koplíkem a dalšími a spolu se sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB vám dáme nahlédnout do nadcházející sezony a titulů, které vás v ní čekají.  

NdB OPERA 2019/2020

Hledání…

To nejdůležitější, co na své cestě životem hledáme, můžeme najít jen v nás samých – lásku, soucit, odpuštění…  Jsme toho schopni nebo ne? O tom budou opery nadcházející sezony 2019/20. O hledání dokonalé lásky, ztraceného mládí, vlastního svědomí, lidskosti…

Hledání lásky…

Jacques Offenbach: Hoffmannovy povídky

Dirigent: Ondrej Olos
Režie: SKUTR
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková

Premiéra 20. září 2019 v Janáčkově divadle.

Láska je plamen, který v očích žhne, láska je moře vyplakaných slz…

Příběh básníka hledajícího ženský ideál nese podtitul fantastická opera, jen prolog a epilog, kde básník Hoffmann zamilovaný do zpěvačky Stelly baví divadelní společnost je reálný. Nikdo však neví, jestli příběhy tří žen, které miloval, jsou pravda či jen básníkův únik do světa bizardních fantazií. Libretista Jules Barbier se inspiroval postavou jednoho z prvních představitelů romantismu, básníkem a skladatelem E. T. A. Hoffmannem a jeho povídkami už pro stejnojmennou hru, kterou napsal spolu s Michelem Carré. Jméno francouzského skladatele J. Offenbacha je spojováno především s operetním žánrem, ale v jeho díle najdeme i dvě opery Rýnské rusalky a Hoffmannovy povídky, které Offenbach nestihl dokončit, ale přesto patří ke stálicím operního repertoáru. Sám Offenbach v Hoffmannových povídkách nezapřel svůj svět operety, ale rozsáhlá lyrická čísla a propracované dramatické pasáže dílo řadí po bok autorů, jako byli Gounod či Bizet. První premiéra operní sezony 2019/20 bude zároveň i brněnským operním debutem režijního dua SKUTR známého svými imaginativními inscenacemi. V hlavních rolích se představí Luciano Mastro (Hoffmann), Markéta Cukrová (Nicklausse), Martina Masaryková (Olympie) a další.

 

Hledání mládí…

Richard Strauss: Růžový kavalír

Dirigent: Robert Kružík
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Pavel Svoboda
Kostýmy: Alexandra Grusková

Premiéra 29. listopadu 2019 v Janáčkově divadle.

Čas to je zvláštní věc, ten přece nemění věci.

Nikdo asi nečekal, že po tak dramatických a ve své době kontroverzních námětech, jako byly Elektra a Salome, se Richard Strauss pustí do komické opery opletené rytmy vídeňského valčíku. I když zařazení mezi komické opery může být zavádějící, protože se v libretu Straussova dvorního spolupracovníka Hugo von Hofmannsthala volně inspirovaného díly pánů  Louvet de Couvrai a Molièra, skrývá mnohem víc než jen komická zápletka o obstarožním baronovi Ochsovi, který si chce vzít mladou, bohatou dívku a plány mu překazí fakt, že se ona vyvolená Sophie zamiluje do Octaviána, jenž jí jen baronovým jménem předává ceremoniální stříbrnou růži. Propletenec sociálních vrstev vídeňské společnosti poloviny 18. století je sice zdrojem řady humorných situací, ale především skrze postavu stárnoucí maršálky vložili oba autoři do díla i témata již méně komická, ale o to více lidská – touha po mládí a strach ze stárnutí, nevěra, nezištnost v lásce. Jedna z nejlepších Straussových oper se na repertoár brněnského souboru vrací po pětatřiceti letech v mladém obsazení, jak si původně skladatel přál. Těšit se tak můžete na přední sólisty našeho ansámblu Jana Šťáva (Ochs), Václavu Krejčí Houskovou (Octavián), Janu Šrejma Kačírkovou (Sophie) a našeho hosta Alžbětu Poláčkovou (Maršálka).

Hledání svědomí….

Marko Ivanović: Monument

Dirigent: Marko Ivanović
Režie: David Radok
Scéna: David Radok
Kostýmy: Zuzana Ježková

Premiéra 7. února 2020 v Janáčkově divadle.

Člověk sám před sebou neunikne. 

Svědomí osamělého umělce versus nelítostné soukolí politické moci – tak lze popsat životní příběh českého sochaře Otakara Švece (1892-1955), který byl stejně jako další čtyřiapadesát sochařů v roce 1949 přinucen zúčastnit se soutěže na vytvoření pomníku J. V. Stalina. Absurdní a megalomanské zadání vyřešil Švec návrhem nerealizovatelného monumentu, který soutěž vyhrál. Politický tlak v průběhu realizace si nakonec vybral oběť nejvyšší – Otakar Švec krátce před odhalením pomníku spáchal sebevraždu. Švecovo morální a umělecké dilema se stalo základem nadčasového námětu pro druhé operní dílo vznikající na objednávku přímo pro soubor Janáčkovy opery NdB. Autorem libreta je vynikající český režisér David Radok, který nevytváří realistický text, ale v deseti scénách zachycuje atmosféru a absurditu situací, do nichž jsou lidé manipulováni blíže neurčeným politickým režimem. Autorem hudby je šéfdirigent Janáčkovy opery NdB Marko Ivanović, který se v Brně jako skladatel již představil úspěšnou operou pro děti Čarokraj.  

Hledání lidskosti….

Bohuslav Martinů: Řecké pašije
Dirigent: Tomáš Netopil
Režie: Jiří Heřman
Scéna: Dragan Stojčevski
Kostýmy: Alexandra Grusková

Premiéra 9. dubna 2020 v Janáčkově divadle.

Jméno toho chlapce bylo napsáno do sněhu, vyšlo slunce, sníh roztál, odnesl jeho jméno ve vodách.

Kněz Grigoris svolává shromáždění stařešinů vsi Lycovrissi a vybírá z řad vesničanů Krista a apoštoly pro pašijové hry. Hluboký mír, ve kterém ves dosud žila, je narušen náhlým otřesem. Tak jako prst Boží požaduje důkaz víry, přicházejí na náves běženci z vydrancované a opuštěné vesnice a žádají o azyl. Jsou hněvivě odmítnuti a donuceni hledat si útočiště ve skalnatých horách. Avšak nově jmenovaní svatí jdou za strachujícími se uprchlíky. Běžné denní starosti těchto lidí se postupně vytrácejí; síla jejich víry a jejich role v blížících se pašijích začínají měnit jejich duchovní vědomí do nové zralosti. Každý muž i žena se postupně vrací k jedinému smyslu svého konání: dobru, nebo zlu… Tak charakterizoval Bohuslav Martinů svou poslední operu Řecké pašije inspirovanou románem Kristus znovu ukřižovaný řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise. Skladatel, který sám zažil osud uprchlíka, vytvořil dílo velkého humanistického poselství o síle víry. Poselství v dnešním světě stále více aktuální. Po opeře Hry o Marii a oratoriu Epos o Gilgamešovi se s Řeckými pašijemi na jeviště Janáčkova divadla vrací další z Martinů děl s krásným a rozsáhlým sborovým partem. V roli Manolia se poprvé v ČR představí americký tenorista Harold Meers.

Hledá se… Ferda Mravenec, práce všeho druhu!

Evžen Zámečník: Ferda Mravenec

Dirigent: Jakub Klecker
Režie: Arnošt Goldflam
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Petra Goldflamová-Štětinová

Premiéra 12. června 2020 v Janáčkově divadle.

Jak funguje opera? To ví nejlépe Ferda Mravenec!

Ferda Mravenec – práce všeho druhu! Poznáte ho snadno, má červený šátek s černými puntíky kolem krku, kamarádí se s Beruškou a Broukem Pytlíkem. Vždy má dobrou náladu a ví si se vším rady. Ideální hrdina dětské opery. Kultovní postavička z kreslených knížek Ondřeje Sekory s příběhy z broučí říše inspirovala brněnského skladatele a dirigenta Evžena Zámečníka (1939-2018) k, jak sám říkal, hře na operu pro malé a velké, která měla svou velmi úspěšnou světovou premiéru v roce 1971 právě v brněnské opeře.  Opera o dvou dílech na začátku seznámí děti s tím, jak taková opera funguje a pak už jen si začít hrát. S Ferdou se všichni vypraví ráno na rozcvičku na louku, ke které jim zahraje opilý čmelák, Ferda pomůže opravit Cvrčkovi televizor, aby se mohl dívat na hokej, Brouk Pytlík organizuje vystoupení na plovárně a na závěr Ferda odletí domů ve vzducholodi z pavoučí sítě.  Pro režiséra Arnošta Goldflama to bude první spolupráce s operou, ale svět dětí je mu dobře známý. Je přece autorem několika úspěšných pohádkových knížek.

OFF PROGRAMY

Živě do celého světa
Po úspěšném live streamu v rámci Opera Vision s inscenací Příhody lišky Bystroušky nabídneme divákům celého světa 2. října 2019 další Janáčkovu operu. Tentokrát to bude Její pastorkyňa v režii Martina Glasera a pod taktovkou Marko Ivanoviće s Pavlou Vykopalovou (Jenůfa), Szilvií Rálik (Kostelnička) a Jaroslavem Březinou (Laca) v hlavních rolích. Live stream je součástí preview akcí k festivalu Janáček Brno 2020.

Otevřený dům
Janáčkovo divadlo je, jako každý správný operní dům, pro návštěvníky plný nečekaných míst a tajemných zákoutí, ale hlavně kamkoliv vstoupíte, uslyšíte znít hudbu. Tak tomu bude i na jedné z preview akcí k festivalu Janáček Brno 2020. 27. listopadu 2019 se od 17 do 22 hodin otevře divadlo a operní soubor nabídne svým divákům možnost si nejen prohlédnout zrekonstruované prostory, do kterých diváci běžně nemají přístup. Především pro ně na trase prohlídky čekají ukázky spojené s dílem Leoše Janáčka, připravovaným festivalem a ukázky toho, jak vzniká operní představení a jak funguje život v zákulisí.

Krok za oponu
I v nové sezoně pokračujeme s oblíbenými Kroky za oponu. Pořad jer určený všem zvídavým lidem, malým i velkým, kteří se chtějí přiučit něčemu novému ze světa operního divadla. 70 minut interaktivní, dobrodružné a hlavně zábavné cesty do nitra operních inscenací se sólisty, sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB.

Zájezdy
Soubor Janáčkovy opery NdB pravidelně vyjíždí i mimo své brněnské působiště. V minulé sezoně např. představil s velkým úspěchem inscenaci Donizettiho Nápoje lásky v rakouském Villachu a na 61. ročníku Smetanovy Litomyšle hned čtyři inscenace – dětský titul Kocour v botách, Příhody lišky Bystroušky, Hry o Marii a Nápoj lásky.

V nadcházející sezoně nás čeká hostování v lipské Státní opeře, kde naše inscenace Janáčkovy Její pastorkyně uzavře Rok české kultury v Německu, který začal na podzim 2018 na Frankfurtském knižním veletrhu. Jako již tradičně se zúčastníme na jaře 2020 festivalu Opera v Praze a na 62. ročník Smetanovy Litomyšle se vypravíme s inscenací Smetanovy Libuše.