Turandot (verze F. Alfano)

Světoznámá opera o kruté princezně Turandot. Strhující hudba, oslnivé pěvecké výkony a velkolepá scénická výprava.

Giacomo Puccini (1858-1924)

Výpis představení

libreto: Giuseppe Adami, Renato Simoni
autor: Giacomo Puccini
hudební nastudování: Jakub Klecker
dirigent: Jakub Klecker, Ondrej Olos
režie: Jiří Nekvasil
scéna: Daniel Dvořák
kostýmy: Simona Rybáková
sbormistr: Josef Pančík
pohybová spolupráce: Štefan Capko
dramaturg: Patricie Částková
asistent dirigenta: Ondrej Olos
asistent režie: Barbora Hamalová

Osoby a obsazení

Turandot Susanne Schimmack, Szilvia Rálik, Eva Urbanová, Lada Biriucov, Anda-Louise Bogza
Císař Altoum Ivan Choupenitch, Tomáš Krejčiřík
Timur Ladislav Mlejnek, Jevhen Šokalo
Calaf Michal Lehotský, Mario Zhang, Rafael Álvarez
Liu Pavla Vykopalová, Daniela Straková-Šedrlová
Ping Jakub Tolaš, Jiří Brückler, Petr Císař
Pang Zoltán Korda, Ondřej Koplík
Pong Petr Levíček, Václav Sibera
Mandarín David Nykl, Jan Šťáva

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NDB

Premiéra dne 29. 4. 2011 v Janáčkově divadle

Video vyrobilo ARTSTUDIO, partner Janáčkovy opery 

www.fotoavideo.eu           logo_artstudio.jpg

Krásná princezna Turandot se nechce vdávat a pro své nápadníky připravila krutou zkoušku. Kdo uhodne tři hádanky, dostane ruku princezny, kdo ne, přijde o hlavu. Kouzlu Turandot podlehne i princ Calaf, který hádanky rozluští. Pokořená Turandot se odmítne stát jeho ženou, a tak Calaf navrhne princezně možnost rovněž hádat...

Po úspěšném italském uvedení Triptichu se Giacomo Puccini (1858-1924) začal poohlížet po novém námětu na operu. Libretista Pucciniho oper Plášť a Vlaštovka Giuseppe Adami, spolu s Renatem Simonim navrhli skladateli jako předlohu hru italského dramatika a básníka Carla Gozziho (1720-1806) Turandot z roku 1762. Historie příběhu o krvelačné princezně však sahá až do 12. století, kdy se objevila ve sbírce perských pohádek Hezar o-yek shab – Tisíc a jeden den, kterou sebral derviš Moqlas. Do Evropy se dostal prostřednictvím francouzského orientalisty Françoise Pétis de la Croix (1653-1713), syna arabského tlumočníka na královském dvoře. Ten sbírku pohádek přeložil a vydal. Zde Turandot objevil v 18. století Carlo Gozzi a přivedl na divadelní jeviště. Gozziho hra slavila velký úspěch a záhy se dočkala i překladu do němčiny, jehož autorem byl Friedrich Schiller.

Puccini navštívil berlínskou inscenaci Maxe Reinhardta, který uváděl Turandot v německé adaptaci Karla Vollmöllera. Když Simoni s Adamim toto dílo navrhli váhal, ale nakonec souhlasil. Na konci ledna 1921 začal Puccini na nové opeře pracovat, ale struktura libreta musela být několikrát přepracována, než byl skladatel spokojen. I tak práce nepostupovala příliš rychle a zdravotní problémy, které se u Pucciniho objevily v průběhu roku 1923 vše ještě zkomplikovaly. Naneštěstí skladatel o rok později podlehl rakovině hrtanu aniž operu dokončil. Plánovaná premiéra byla odložena a Franco Alfano (1875-1954) byl požádán, aby dílo dokončil. Na premiéře 25. dubna 1926 v milánské La Scale však nakonec zazněla jen ta část opery, kterou Puccini stihl dokomponovat. V roce 2001 italský skladatel Luciano Berio (1925-2003) na základě Pucciniho skic nově instrumentoval konec opery, který byl takto poprvé hrán v lednu 2002 na Kanárských ostrovech.

Na brněnské jeviště se Pucciniho Turandot vrátila po více než patnácti letech a poprvé v České republice byla provedena se zakončením Luciana Beria. Od března 2014 uvádíme tuto mistrovu poslední operu opět se zakončením Franca Alfana. Nové nastudování opery je dílem renomované umělecké dvojice, režiséra Jiřího Nekvasila a výtvarníka Daniela Dvořáka, kteří spolu s kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou připravili působivou inscenaci v nejlepších intencích současného divadla.

Kdy hrajeme

Sobota 17. 05. 19:00 - 21:40
Opera
Giacomo Puccini Vstupenky
Světoznámá opera o kruté princezně Turandot. Strhující hudba, oslnivé pěvecké...
Janáčkovo divadlo | Abonmá VT
Čtvrtek 5. 06. 19:00 - 21:40
Opera
Giacomo Puccini Vstupenky
Světoznámá opera o kruté princezně Turandot. Strhující hudba, oslnivé pěvecké...
Janáčkovo divadlo